Jacek Protas apeluje: Ministerstwo musi przyśpieszyć w sprawie kanału i portu

Jacek Protas apeluje: Ministerstwo musi przyśpieszyć w sprawie kanału i portu

- Kategoria: Wiadomości
0

jacek-protas

Poseł Jacek Protas apeluje do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o przyśpieszenie prac nad dostarczeniem Komisji Europejskiej niezbędnych danych, które pozwolą wydać pozytywną decyzję w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Do czasu przekazania kompletnej dokumentacji ze strony resortu KE może wstrzymywać się z wydaniem opinii  w tej sprawie. 

Komisja Europejska może wydać taką opinię tylko na podstawie kompletnej  dokumentacji oraz szczegółowych informacji przedstawionych przez resort – czytamy w skierowanej do Ministra  Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka interpelacji Jacka Protasa.

Poseł pyta także o wątpliwości Ministra dotyczące zapewnienia unijnych środków na przebudowę wejścia do portu:

Chciałbym również zapytać o uzasadnienie wygłoszonej przez Pana tezy o braku możliwości finansowania przebudowy wejścia do elbląskiego portu ze środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na jakiej podstawie merytorycznej i formalno-prawnej zajął Pan takie stanowisko?

Przebudowa wejścia do portu w Elblągu jest kluczową inwestycją wykazaną w Kontrakcie Terytorialnym, którą rząd zawarł w samorządem województwa pod koniec 2014 roku.

O inwestycji mówią też inne dokumenty rządowe. W Dokumencie Implementacyjnym Strategii Rozwoju Transportu projekt Przebudowa wejścia do portu w Elblągu znajduje się na liście projektów morskich ze wskazanym źródłem finansowania z funduszy spójności oraz środków krajowych.

Na projekt aktywizacji ekonomicznej obszaru Zalewu Wiślanego – wizji, która zawsze cieszyła się dużym poparciem w regionalnym i lokalnym samorządzie –  trzeba spojrzeć całościowo, poczynając od przekopu Mierzei Wiślanej, po pogłębienie torów wodnych, budowę potrzebnych mostów, po    rozbudowę infrastruktury portu w Elblągu. Jedynie kompleksowe i spójne działania inwestycyjne pozwolą wykorzystać potencjał gospodarczy planowanego przekopu Mierzei Wiślanejczytamy w podsumowaniu pisma. 

Źródło: mat.prasowe

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Domki letniskowe – udana inwestycja w wypoczynek

Domki letniskowe czy też domki rekreacyjne dzięki nowoczesnym