Polecane artykuły

Zobacz, jak należy dbać o zdrowie po przekroczeniu 40

Około 40 roku życia, czasem trochę wcześniej, u niektórych nieco później, zaczynają zachodzić zmiany hormonalne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Spowolnienie procesów metabolicznych stanowi przyczynę pojawiania się zmian zwyrodnieniowych, które mają wpływ na układ sercowo-naczyniowy, czy też kostny. Nie oznacza to jednak, że to pora się już starzeć. Zachodzące w organizmie zmiany można spowolnić, pamiętając o podstawowych zasadach dbania o zdrowie.

Badania profilaktyczne chronią przed poważnymi chorobami

Chorobom cywilizacyjnym, które obecnie odpowiadają ze większość przedwczesnych zgonów, można skutecznie przeciwdziałać. Odpowiednio prowadzona profilaktyka połączona z regularnymi badaniami kontrolnymi umożliwia wczesne wykrycie takich zaburzeń jak miażdżyca, cukrzyca, czy nowotwory, zwiększając skuteczność ich leczenia.

Dlatego po ukończenia 40 roku życia warto skorzystać z oferowanego w ramach NFZ pakietu badań kontrolnych – Profilaktyka 40 PLUS. Obejmuje on diagnostykę w kierunku takich zaburzeń jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, rak jelita grubego, zaburzenia funkcji nerek, czy wątroby. Choć z pakietu badań profilaktycznych można skorzystać tylko jednorazowo, takie badania warto wykonywać raz do roku. Dodatkowo zarówno Panie, jak i Panowie powinni dbać o profilaktykę nowotworów narządów rodnych. U kobiet po 40 wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi oraz szyjki macicy. Mężczyźni są narażeni zaś na raka gruczołu krokowego, który jest drugim najpowszechniejszym nowotworem u mężczyzn.

Lekarze i naukowcy zgodnie potwierdzają, że wczesne wykrycie chorób nowotworowych zwiększa szanse na ich skuteczne wyleczenie.

Unikaj używek – rzuć palenie i ogranicz alkohol

Poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi po przekroczeniu 40 roku życia są zagrożone osoby, które we wcześniejszych latach nie dbały o zdrowie. Wieloletnie palenie papierosów jest przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), która może się pojawić jeszcze przed 40-stką. Nadmierne spożycie alkoholu zaś uszkadza wątrobę, powodując stłuszczenie, a nawet marskość. Należy pamiętać, że zarówno papierosy, jak i alkohol to substancje mające toksyczny wpływ na komórki naszego ciała. Papierosy powodują niedotlenienie, które uszkadza nie tylko płuca, ale również naczynia krwionośne oraz mózg. Choć spożywanie niewielkich ilości alkoholu nie jest szkodliwe, a niektóre badania wskazują, że wino i piwo mogą mieć korzystne działanie na zdrowie. Jednak częste spożywanie alkoholi wysokoprocentowych powoduje nie tylko zaburzenia wątroby, lecz także zwiększa ryzyko zachorowania na raka gardła, trzustki i jelita grubego.

Choć trudno zmienić nawyki, w dojrzałym wieku, jednak rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo zachorowania na różnego typu nowotwory oraz spowolnione zostają procesy starzenia się organizmu.

Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej

Zalecania WHO wykazują, że minimalna dawka aktywności fizycznej wynosi 30 minut dziennie. Jeśli jednak masz pracę siedzącą, a na dodatek do pracy dojeżdżasz samochodem, to 30 minut ruchu to znacznie za mało. Dziennie zapotrzebowanie na aktywność fizyczną jest zależna od trybu pracy i życia. Im mniej ruszamy się w ciągu dnia, podczas normalnej, codziennej aktywności, tym więcej ćwiczeń i treningów potrzeba.

Znacznie lepszym rozwiązaniem dla osób po 40 roku życia jest połączenia lekkiej aktywności fizycznej, takiej jak spacery, sprzątanie, czy zabawa z dziećmi z bardziej intensywnymi treningami. Może być to jazda na rowerze, siłownia, czy zajęcia fitness.

Aktywność fizyczną można także zwiększyć, zmieniając codzienne nawyki. W cieplejszych miesiącach do pracy jeździć rowerem, a nie samochodem, częściej chodzić na spacery, a zamiast jeździć windą chodzić po schodach. Te niewielkie zmiany będą niezwykle korzystne dla zdrowia.

Jedz zdrowo każdego dnia

Zalecenia przygotowane przez Instytut Żywienia i Żywności przygotowane w 2016 roku znacznie zmieniły znaną, jeszcze ze szkoły piramidę żywieniową. Obecnie jej podstawę stanowią owoce i warzywa, które są bogatym źródłem witamin, mikroelementów oraz antyoksydantów. By właściwie dbać o zdrowie, nie tylko po przekroczeniu 40, należy spożywać przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Właściwie zbilansowana dieta dopasowana do potrzeb organizmu pomaga przeciwdziałać licznym chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość, czy nowotwory.

Trudno jednak w nawale codziennych obowiązków zmieniać nawyki żywieniowe, liczyć kalorie, czy szukać nowych, zdrowych przepisów. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem staje się catering dietetyczny. Dieta pudełkowa oferuje szeroki zakres planów żywieniowych dopasowanych do potrzeb Twojego organizmu, płci, czy codziennej aktywności. Smaczne i odpowiednio zbilansowane posiłki są źródłem składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*