Kultura

„Znajdziesz mnie w bibliotece” – Tydzień Bibliotek 2021

W sobotę, 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza, który jednocześnie rozpoczyna obchody XVIII edycji ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” idealnie oddaje obecne nastroje – kilka dni temu znów otworzyliśmy biblioteki! Naszą przestrzeń ponownie wypełnił szelest przewracanych stron, między regałami słychać kroki i rozmowy o książkach, za którymi tak bardzo tęskniliśmy.

Aby uczcić ten wyjątkowy czas, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przygotowali specjalną ofertę, dzięki której czytelnicy przekonają się, co mogą teraz znaleźć w bibliotece. Spotkania, warsztaty, konkursy, filmy to tylko niewielki fragment, który czeka na Was w nadchodzącym tygodniu.

10.05. – Łukasz Staniszewski – pisarz, dramaturg, autor słuchowisk radiowych przekaże autorskie egzemplarze powieści „Małe Grozy” do olsztyńskich KSIĄŻKOchatek.

10.05., godz. 17.00 – spotkanie autorskie online z Rafałem Milcewiczem – autorem powieści „Sny lazurowej wody”. Z pisarzem rozmawiać będzie Katarzyna Janków-Mazurkiewicz. Transmisja na żywo odbędzie się na fanpage’u MBP.

14.05., godz. 18.00 – „Bez korekty” – gościem kolejnego odcinak będzie olsztyńska poetka, Michalina Janyszek. Na premierę zapraszamy na fanpage MBP oraz na kanał na YouTube.

 

Multicentrum

Multicentrum zaprasza na słuchowisko ”O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” ze zbioru „Cyberiada” Stanislawa Lema – pełną groteski, humoru, zabawy słowem i refleksji nad kondycją człowieka opowieści o miłości.

Film dostępny na www.mbp.olsztyn.pl

 

Filia nr 9

  • Tajemnica biblioteki – zabawa w odnajdywanie skarbów ukrytych na bibliotecznych półkach, według wcześniej wylosowanych wskazówek;
  • Kicia Kocia i recykling – warsztaty plastyczne online.

Więcej na: www.bibliotekanr9.blogspot.com

Abecadło

  • 08.05. sobota – Olsztyńskie kamyki

Biblioteka Abecadło przyłączy się do akcji Olsztyńskie kamyki zorganizowanej w mediach społecznościowych. Bibliotekarze z Abecadła przygotują swoje kamyki, które następnie zostaną ukryte w okolicach olsztyńskich bibliotek. Informacja o wydarzeniu zostanie opublikowana na fanpage’u Abecadła.

  • 10.05. – gra interaktywna „Znajdziesz mnie w bibliotece” dostępna na stronie internetowej Abecadła

Ustawione na regale książki o różnej tematyce po kliknięciu, zaproszą małych czytelników do interaktywnych zabaw związanych z treścią książki.

  • 11.05. – Labirynt niespodzianek

W poście zamieszczonym na fapage’u biblioteki Abecadło ukaże się interaktywna promocja książkowych nowości.

  • 12.05. – Zabawy plastyczne „Znalezione w książce”

Książki z działu „Zrób to sam” posłużą do znalezienia i zaprezentowania prac plastycznych do samodzielnego wykonania przez czytelników biblioteki. Czytelnicy, którzy odwiedzą bibliotekę Abecadło w Tygodniu Bibliotek otrzymają do domu zestawy do samodzielnego wykonania prac plastycznych.

  • 14.05. piątek – Znajdziesz nas na okładce

Bibliotekarze stworzą i zaprezentują na fanpage’u biblioteki Abecadło nowe okładki popularnych książek dla dzieci i młodzieży ze swoimi wizerunkami.

Więcej na: www.abecadlo.olsztyn.pl
Planeta 11

  • 12.05., godz. 18.00 – Planetarny Klub Czytelniczy – spotkanie poświęcone książce „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego;
  • konkurs, filmy prezentujące zasoby Planety 11 oraz prezentacja dotycząca fantastyki.

Szczegóły dotyczące wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej Planety 11: www.planeta11.pl
Filia nr 13

  • pracownicy biblioteki przygotują filmy prezentujące klasykę literatury dla dorosłych, dla dzieci oraz opowiedzą o nowościach, które można znaleźć w Trzynastce.

Zapraszamy na bloga filii: www.biblioteka13.blogspot.com
Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz członek Prezydium ZGSBP o tegorocznym haśle Tygodnia Bibliotek:

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących „Tydzień Bibliotek”, to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia.

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” zawiera w sobie także pewną nieorganiczność wynikającą z ogromnej metaforyki, w której można rozczytać nie tylko swoje potrzeby, ale wręcz swoje pragnienia i marzenia o przeżyciu czegoś pięknego, niezwykłego, a zarazem obecnego w codziennym doświadczeniu, w którym gdzieś, dokądś biegniemy, ale nikt nie odwrócił się do Nas i nie krzyknął, nie wyszeptał: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. A ten krzyk, czy też szept, brzmi, mógłby brzmieć, jak kolejny tytuł filmu Woody Allena, kolejny tytuł książki Gabriela Garcii Marqueza, albo piosenki Dawida Bowie, więc może warto tym razem nakręcić krótki film o kimś kto biegnie do biblioteki, aby znaleźć kogoś, coś, a może tak naprawdę siebie pośród innych ludzi, bo przecież biblioteka to miejsce, gdzie zawsze kogoś znajdziesz, wystarczy chcieć.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*