Ciekawostki

Znaczek „75. rocznica Zbrodni Katyńskiej”

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek emisji „75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej”.

Przedstawione na znaczku spętane skrzydła wojskowego orzełka, symbolizują spętane ręce polskich oficerów, rozstrzeliwanych w lesie katyńskim.

Mianem zbrodni katyńskiej określa się rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucje wykonywane były przez radziecką policję polityczną, NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”

Autorką projektu znaczka o wartości 1,75 zł jest Marzanna Dąbrowska. Znaczek wydrukowano w nakładzie 270 tys. szt. na papierze fluorescencyjnym, techniką offsetową, w formacie 31,25 x 39,5 mm w arkuszu sprzedażnym po 9 znaczków.

Walor filatelistyczny „75. rocznica Zbrodni Katyńskiej” oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Źródło: Poczta Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*