Wiadomości

Zmiany w komunikacji miejskiej w związku z zaplanowanym protestem rolników

W związku z zapowiadanym od wtorku protestem rolników, w dniach 20-22 lutego 2024 roku na terenie Olsztyna mogą wystąpić poważne utrudnienia komunikacyjne.

Protest rolników rozpocznie się we wtorek, 20 lutego o godz. 10 i ma potrwać 48 godzin. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów do Olsztyna ma przyjechać 1000 osób, a ulice blokować będzie 500 ciągników. Kolumna pojazdów rolniczych może liczyć nawet kilka kilometrów. Na czas jej przejazdu wstrzymany zostanie ruch tramwajowy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez organizatorów, kolumna pojazdów będzie się formowała na prawym skrajnym pasie al. Warszawskiej (w kierunku centrum miasta) do skrzyżowania z ul. Tuwima. Następnie pod eskortą policji przejedzie do centrum miasta kolejno ulicami: Obrońców Tobruku – Sikorskiego – Mazowieckiego – Piłsudskiego. Następnie pojazdy zatrzymają się i będą zaparkowane na ulicy do dnia 22 lutego do godz. 10 zajmując również część ul. Kopernika.

Po dojeździe na miejsce protestujący będą stali w ścisłym centrum Olsztyna. Od skrzyżowania ulic Piłsudskiego/ Pieniężnego/1 Maja przez Piłsudskiego do Kopernika i w ulicy Kopernika oraz na Placu Dunikowskiego. Pozostaną tam przez dwie doby – do 22 lutego, do godz. 10.

Czego zatem możemy się w tym czasie spodziewać i jak będzie funkcjonowała komunikacja miejska?

Osobom udającym się w tych dniach do Śródmieścia sugerujemy by jadąc z południa (Jaroty, Nagórki) już od ul. Dworcowej kierowali się w ul. Mazowieckiego (al. Piłsudskiego w kierunku ul. Kościuszki prawdopodobnie będzie nieprzejezdna) do ul. Żołnierskiej lub w dół do ul. Niepodległości oraz Placu Roosevelta. Stąd dalej w docelowo wybrane miejsce – w kierunku Kortowa, Likus, Dajtek lub ul. Pieniężnego w kierunku ul. 1 Maja.

Dojazd w przeciwnym kierunku – do ul. Kościuszki będzie bardzo utrudniony, dlatego należy kierować się ul. Dworcową do ul. Kołobrzeskiej bądź ul. Kętrzyńskiego.

Zaplanowane zmiany w komunikacji miejskiej w dniu 20 lutego (wtorek)

– od ok. godz. 10 ma rozpocząć się formowanie kolumny protestujących na skrajnym prawym pasie al. Warszawskiej w kierunku centrum miasta. Możliwe czasowe zawieszenie przystanków autobusowych;

– od ok. godz. 11.30 ma ruszyć kolumna ulicami: Warszawska – Obrońców Tobruku – Sikorskiego – Mazowieckiego – Piłsudskiego. W czasie przejazdu autobusy będą kierowane na trasy zmienione. Kursowanie tramwajów na czas przejazdu kolumny przez torowisko będzie wstrzymywane (możliwe wstrzymanie ruchu nawet na kilkadziesiąt minut). Nie będzie uruchamiana komunikacja zastępcza z uwagi m.in. na zablokowanie tras przejazdu autobusów zastępczych;

– od ok. godz. 12 rozpocznie się formowanie protestu w obrębie al. Piłsudskiego w pobliżu Placu Dunikowskiego. Całkowicie wyłączone z użytkowania zostaną przystanki w rejonie Śródmieścia, w szczególności przystanek “Centrum” w obu kierunkach. Autobusy kierowane będą na alternatywne, najbliższe dostępne ciągi komunikacyjne i zatrzymywać się będą na wszystkich dostępnych przystankach. Przejazd ul. Pieniężnego, 11 Listopada, pl. Jedności Słowiańskiej i 1 Maja ma pozostać dostępny. Tramwaje wszystkich linii (również nr 1 i 5) będą w miarę możliwości kierowane do krańca “Dworzec Główny” (zawieszenie krańca tramwajowego “Wysoka Brama”).

W przypadku długotrwałego braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Kościuszki-Piłsudskiego, uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza – wyłącznie na liniach nr Z-2 i Z-4 (za tramwaje linii nr 2 i 4) prowadzona alternatywnymi, najbliższymi dostępnymi ciągami komunikacyjnymi. Z kolei linie nr 1, 3, 5 zostaną zawieszone.

W dniu 22 lutego podczas rozwiązywania się kolumny mogą wystąpić dodatkowe utrudnienia i zmiany tras linii autobusowych w ciągu ul. Pieniężnego, Szrajbera, Śliwy, Warszawskiej.

Aktualne informacje dotyczące zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej dostępne będę na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej, w pojazdach oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta oraz ZDZiT w Olsztynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*