Wiadomości

Zmiana zasad zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu będzie decydował lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne. Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

Do szpitala i do sanatorium już bez wyniku testu na koronawirusa

Według znowelizowanego rozporządzenia epidemicznego Rady Ministrów, placówka medyczna, już od 28 marca 2022 roku, nie ma prawa żądać od pacjenta negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to m.in. wyjazdu do sanatorium lub przyjęcia do szpitala.

– Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń, w tym ograniczanie barier, które mogłyby stać temu na przeszkodzie, a które nie są niezbędne. W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie można zatem uzależniać udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym przyjęcia do szpitala, od przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Negatywny wynik testu na koronawirusa nie może być warunkiem rozpoczęcia leczenia

  • Podstawowym prawem pacjenta jest dostępność do świadczeń medycznych.
  • Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni, narusza jego prawa. Wskazują Rzecznik Praw Pacjenta i Narodowy Fundusz Zdrowia.
  • Jeśli taka sytuacja ma miejsce pacjent może złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta lub do NFZ.

Dostępność do świadczeń prawem pacjenta

Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń. W tym mieści się również ograniczanie barier, które mogą utrudniać dostanie się do lekarza lub skorzystanie z leczenia, a które nie są niezbędne.

Leczenie bez konieczności wykonania testu na koronawirusa

Dlatego nieuprawnione jest wymaganie wyniku testu lub uzależnianie udzielenia świadczenia, w tym przyjęcia pacjenta do:

  • poradni lub szpitala (w trybie planowym albo nagłym),
  • ośrodka rehabilitacji,
  • uzdrowiska czy sanatorium,

od posiadania negatywnego testu w kierunku SARS-CoV-2.

Więcej informacj: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowe-zasady-testowania-w-kierunku-koronawirusa-co-musisz-wiedziec,8182.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*