Wiadomości

Zmiana czasu z letniego na zimowy

W nocy z soboty na niedzielę (27/28 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie ponownie obowiązywać 31 marca 2019 r.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Niewykluczone, że może być to ostatnia zmiana czasu. Przypomnijmy, że Parlament Europejski podjął na początku roku rezolucję, zakładającą zniesienie tego obowiązku. Miało być to poprzedzone analizą wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie.

W internetowej ankiecie na stronie Komisji Europejskiej każdy mógł się odnieść do tego pomysłu. W głosowaniu wzięło udział 4,5 mln obywateli UE. 84 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jeżeli wprowadzenie nowego prawa dojdzie do skutku ostatnia zmiana czasu na letni nastąpi 31 marca 2019r. Następnie 27 października 2019 roku nastąpiłoby przejście na czas zimowy i byłaby to ostatnia zmiana czasu. Na razie jednak przepisy regulujące zmianę czasu obowiązują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*