Na sygnale

Zerwał plecak z ramion dla idącej ulicą kobiety. Został zatrzymany

Olsztyńscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który dzień wcześniej zerwał plecak z ramion idącej ulicą kobiety. Podejrzany usłyszał zarzuty popełnienia kradzieży szczególnie zuchwałej. Przyznał się do winy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W czwartek (04.07.2024 r.) Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie interweniowali w sprawie zgłoszenia okradzionej 73-latki z Olsztyna. Kobieta przed godziną piątą nad ranem szła do pracy w okolicy olsztyńskiej Starówki. Na ramieniu miała założony plecak, w którym trzymała swoje dokumenty i gotówkę. Nagle poczuła, że ktoś zrywa plecak z jej ramienia i ucieka z nim w okoliczne podwórza. Zauważyła jedynie, że był to ubrany na czarno młody, szczupły mężczyzna.

Tego samego dnia od rana sprawą zajęli się kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Śledczy zabezpieczyli nagrania pochodzące z monitoringów i ustalili dokładny rysopis sprawcy. Okazało się, że mężczyzna był już dobrze znany funkcjonariuszom. Został zatrzymany następnego dnia przed południem.

19-latek usłyszał zarzut popełnienia kradzieży szczególnie zuchwałej. Przyznał się do winy, ale nie wyjaśnił przyczyn swojego postępowania. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kradzież szczególnie zuchwała to przestępstwo wprowadzone do kodeksu karnego w czerwcu 2023 roku. Zgodnie z przepisami jest to kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec swojej ofiary. Dotyczy to również sytuacji, w której zabierana jest rzecz, którą pokrzywdzony ma na sobie, w swoim ubraniu lub bagażu.

Do tej kategorii przestępstwa można zatem zaliczyć między innymi sytuacje, w których sprawca wyrywa pokrzywdzonemu jego torbę lub bagaż, zabiera przedmiot trzymany w ręku, a także kradzieże kieszonkowe.

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*