Na sygnale

Zatrzymany do kontroli. Miał licznik cofnięty o prawie 80 tys. km

Olsztyńscy policjanci podczas kontroli drogowej w osobowym peugeocie ujawnili cofnięty licznik o blisko 80 tys. km. Sprawa „odświeżenia” wskazań drogomierza musi teraz zostać dokładnie zbadana – w myśl obowiązujących od początku roku przepisów, ingerencja w przebieg pojazdu stanowi przestępstwo z art. 306a Kk za które może grozić kara od trzech miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że od początku roku podczas każdej kontroli drogowej sprawdzany jest aktualny stan licznika. Każdorazowo, wskazania drogomierza są porównywane z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne pojazdów. Należy pamiętać, że nawet najmniejsza ingerencja w stan licznika wpływająca na pomiar tego urządzenia może być początkiem poważnych problemów dla właścicieli lub użytkowników pojazdów. Za każdym razem, policjanci podczas kontroli drogowej dokumentują przebieg licznika, wpisując jego wartość do systemu, która ostatecznie trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na terenie gminy Butryny zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego peugeota. Powodem zatrzymania pojazdu do kontroli było niesprawne oświetlenie. Zgodnie z obowiązującymi od początku roku przepisami, podczas kontroli drogowych policjanci sprawdzają wskazania drogomierza pod kątem ujawnienia ewentualnych nieprawidłowości związanych z przebiegiem. W tym przypadku, w kontrolowanym aucie przebieg pojazdu był „odświeżony” dokładnie o 79266 km i o taką dokładnie wartość różnił się z danymi umieszczonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Teraz, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Barczewie będą wyjaśniać, w jaki sposób doszło do zmian wskazania licznika w kontrolowanym aucie. Należy dokładnie zbadać w jakich okolicznościach doszło do zmian w zapisie drogomierza. Olsztyńscy policjanci przypominają, że zgodnie z treścią art. 306a kodeksu karnego, ingerencja w zmianę wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest przestępstwem. Zgodnie z kodeksem karnym, za to przestępstwo może grozić kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP Olsztyn (rp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*