Polecane artykuły

Zasady pielęgnacji cery mieszanej

Pielęgnacja każdego typu skóry twarzy – suchej, tłustej, wrażliwej, mieszanej – nie może być przypadkowa. Powinna natomiast uwzględniać specyfikę strukturalną cery oraz wynikające z niej potrzeby. Tylko wtedy skóra zyska zdrową kondycję i zachowa ją na długo. W artykule, wraz ze specjalistami marki Garnier, skupiamy się na trosce mieszanej cery. Poznaj pielęgnacyjne zasady, dzięki którym prawidłowo zadbasz o skórę twarzy!

Cera mieszana – trochę tłusta, trochę sucha

Skóra mieszana jest specyficznym typem cery, ponieważ łączy w sobie zarówno cechy tłustej, jak i suchej. Strefa T, która obejmuje powierzchnię czoła, nosa i brody boryka się z problemami charakterystycznymi dla skóry tłustej. Świeci się i błyszczy, wykazuje dużą skłonność do pojawiania się zanieczyszczeń (trądziku na czole i brodzie, a na nosie wągrów) oraz zaskórniaków. Z kolei skóra na policzkach jest sucha, chociaż czasami, zazwyczaj w porze letniej zbliżona do typu normalnej.

Pielęgnacja mieszanej cery musi uwzględniać to, że z jednej strony jest ona sucha, a  z drugiej tłusta. Warto wówczas zaopatrzyć się w produkty do cery mieszanej, np. kosmetyki cera mieszana Garnier, które śmiało możesz aplikować na powierzchnię całej skóry twarzy. Jeżeli jednak suchość i tłustość są bardzo intensywne, najlepiej jak zastosujesz produkty do aplikowania oddzielnie na część przetłuszczającą się oraz na skłonną do przesuszania.

Pielęgnacja mieszanej skóry

  1. Regularnie nawilżaj skórę twarzy. Najlepiej rano i wieczorem specjalnymi kremami, przystosowanymi do aplikacji po kątem tych pór dnia. Ważne jest, by nie stosować jednego uniwersalnego kremu, ponieważ może on nie sprostać wymaganiom cery. Dzięki systematycznemu nawadnianiu gospodarka skóry ureguluje swoje procesy – gruczoły łojowe obecne na strefie T zmniejszą swoją aktywność, a skóra na policzkach przestanie być sucha. Podczas wyboru kremów nawilżających przede wszystkim kieruj się ich konsystencją. Unikaj tych ciężkich i zbyt płynnych, które albo obciążą skórę, ale niedostatecznie ją nawilżą.
  2. Unikaj alkoholu w kosmetykach. Alkohol wykazuje podobne działanie do wody, a mianowicie wysusza. Składnik ten bardzo często znajduje się w tonikach do twarzy, albo peelingach oczyszczających. Co prawda, występuje on tam w niewielkiej ilości, jednak regularnie stosowany kosmetyk z alkoholem, wywoła więcej szkód niż korzyści. Gruczoły łojowe dostaną informację, że cera potrzebuje nawilżenia i zaczną produkować jeszcze większą ilość sebum, co doprowadzi do nasilenia zanieczyszczeń na strefie T i błyszczenia się skóry. Z kolei policzki, pod wpływem alkoholu, staną się bardziej suche, co może doprowadzić do ich podrażnienia.
  3. Delikatnie traktuj swoją skórę.  Pamiętaj, że dobór kosmetyków to nie wszystko. Cera mieszana jest bardzo wrażliwa także na czynniki środowiska zewnętrznego, jak i dotyk palcami. Przed światem zewnętrznym chronią ją właśnie kosmetyki, jednak to Ty masz wpływ na delikatne obchodzenie się ze skórą podczas zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w domu. Tak więc podczas wykonywania peelingu czy zmywania makijażu nie pocieraj mocno skóry, ale czynności te realizuj z jak najmniejszą siłą i tarciem. Unikniesz podrażnień, a także nie pobudzisz gruczołów łojowych ze strefy T do zwiększonej produkcji sebum.

Wybierając kosmetyki sprawdzaj ich skład. Zasada ta dotyczy szczególnie produktów oczyszczających (toników, żeli, peelingów). Pamiętaj, aby były one pozbawione alkoholu. Doskonałą alternatywą dla mleczek do demakijażu jest płyn micelarny, który nie posiada alkoholu; jego funkcjonowanie opiera się na micelach, pochłaniających makijaż i zanieczyszczenia. W miarę możliwości sprawdzaj również konsystencję produktów, a szczególnie gdy decydujesz się na zakup kremu do twarzy czy podkładu. Nie ufaj napisom na etykiecie, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Zarówno krem, jak i podkład powinny być aksamitne, ani zbyt ciężkie, ani płynne. W przypadku makijażu cery mieszanej, warto podkład zastąpić kremem bb. Oferta marki Garnier oferuje specjalny do cery mieszanej. Jest on lekki, zatem nie obciąża skóry. Doskonale wyrównuje koloryt, kryje niedoskonałości i zapobiega świeceniu się.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*