Na sygnale

Zamówił telefon za 2 tysiące złotych, a otrzymał paczkę makaronu

Ponad 2 tysiące złotych stracił mieszkaniec Olsztyna, który za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego zamówił telefon komórkowy. Zamiast sprzętu elektronicznego, w przesyłce otrzymał paczkę makaronu. Apelujemy o ostrożność podczas zakupów internetowych.

W poniedziałek (12.07.2021) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji 42-letniego pokrzywdzonego wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych zamówił telefon komórkowy o wartości ponad 2 tysięcy złotych. Mężczyzna skontaktował się ze sprzedawcą, ustalił szczegóły transakcji, a następnie dokonał przelewu. Po kilku dniach odebrał przesyłkę. Po otwarciu pudełka 42-latka czekało niemałe zaskoczenie – zamiast telefonu otrzymał paczkę makaronu. Kupujący próbował nawiązać kontakt telefoniczny ze sprzedawcą, jednak bezskutecznie, a samo ogłoszenie zostało usunięte. Mężczyzna po zorientowaniu się, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa zgłosił sprawę olsztyńskim policjantom.

Policjanci przypominają o środkach bezpieczeństwa podczas zakupów w Internecie:

  • podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
  • należy korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali ogłoszeniowych;
  • warto zapoznać się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;
  • otrzymując ofertę drogą mailową lub sms, nie korzystajmy z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
  • kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność;
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a na końcu symbol zamkniętej kłódki. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*