Kultura

Z Francuzami o Europie

Regionalne obchody jubileuszu 10-lecia Polski w UE zakończyły się w miniony weekend, a przed nami już kolejne wydarzenia z okazji przypadającego na 9 maja święta europejskich państw – Dnia Europy.

Centrum Polsko-Francuskie Cotês d’Armor – Warmia i Mazury w Olsztynie zaprasza na cykl spotkań w ramach organizowanych Dni Europy. Przedsięwzięcie potrwa od 7 do 13 maja, a w programie znajdą się między innymi: wystawa fotogramów archiwalnych dokumentów „Wielka Emigracja Polska w Bretanii”, koncert piosenki francuskiej czy degustacja win burgundzkich. Nie zabraknie też spotkania mieszkających w Olsztynie Francuzów, którzy w siedzibie stowarzyszenia wspólnie porozmawiają o wyzwaniach dzisiejszej Europy.

Ostatniego dnia organizatorzy zapraszają na rozmowę z poetą i publicystą Jerzym Czechem, który poprowadzi spotkanie literackie „Inna Rosja, inni Rosjanie”.

07.05.2014 (środa), godz. 18, Centrum Polsko-Francuskie

Otwarcie wystawy fotogramów archiwalnych dokumentów „Wielka Emigracja Polska w Bretanii”

Na wystawie opracowanej przez Kazimierza Brakonieckiego znajdą się faksymile oryginalnych dokumentów francuskich (paszporty, listy) z I połowy XIX wieku pochodzące z archiwum departamentu Côtes d’Armor w Bretanii oraz ich tłumaczenia na j. polski, które ukazują dole i niedole polskich wygnańców przebywających na emigracji we Francji po upadku powstania listopadowego.

Wstęp wolny

08.05.2014 (czwartek), godz. 18, Kamienica Naujacka, MOK, ul. Dąbrowszczaków 3

Koncert piosenek francuskich w wykonaniu Iris Munos „Od Piaf do Brela”; akompaniament Mateusz Urbaniak

Iris Munos – francuska piosenkarka i aktorka (ur. w 1986), ukończyła Państwową Szkołę Teatralną w Castres, karierę piosenkarską rozpoczęła w 2011 roku w Lyonie.

Współorganizator koncertu: MOK w Olsztynie

Wstęp wolny

09.05.2014 (piątek), godz. 18, Centrum Polsko-Francuskie

Spotkanie Francuzów mieszkających w Olsztynie „Porozmawiajmy razem o Europie”.

Wstęp wolny

09.05.2014 (piątek), godz. 20, Galeria Win, ul. Stare Miasto 29/32, wejście od Okopowej

Degustacja win burgundzkich. Prowadzenie Marek Gutkowski.

Rezerwacja mejlowa: galeriawinolsztyn@wp.pl

Wstęp 40 zł

13.05.2014 (wtorek), godz. 18, Centrum Polsko-Francuskie

Spotkanie literackie „Inna Rosja, inni Rosjanie” z poetą, tłumaczem, publicystą Jerzym Czechem, który od trzydziestu lat popularyzuje współczesną literaturę rosyjską. Laureat m.in. Nagrody im. R. Kapuścińskiego (2011), Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2011) za przekład książki Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma nic w sobie z kobiety”.

Spotkanie zorganizowane z okazji wydania antologii poezji rosyjskiego samizdatu w opracowaniu i przekładach Jerzego Czecha „Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska”, Wołowiec 2013, wyd. Czarne, stron 463. Prowadzenie dr hab. Iwona Anna Ndiaye.

Współorganizacja spotkania: Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*