Na sygnale

Wypłacał pieniądze z kodów BLIK – usłyszał 4 zarzuty

Na podstawie przeprowadzonego dochodzenia i zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe zatrzymali 45-latka, który podejrzany jest o oszustwa metodą na BLIK-a.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego i w toku policyjnych czynności olsztyńscy funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali 45-letniego mieszkańca Trójmiasta. Mężczyzna wypłacał pieniądze za pomocą przekazywanych mu kodów BLIK pozyskiwanych z przestępstw pochodzących z przejmowania kont na jednym z portali społecznościowych.

Oszukane osoby pochodziły z terenu całej Polski. 45-latek usłyszał cztery zarzuty oszustwa, a także uzyskania dostępu do informacji dla niego nieprzeznaczonej. Przestępczy proceder rozpoczął się na początku maja 2023 r. Mężczyzna został zatrzymany pod koniec maja br.

Łączna suma strat to 4,5 tys. złotych. Jednak mężczyzna już wcześniej miał oszukiwać w ten sposób. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone, że 45-latek może mieć związek z innymi podobnymi przestępstwami co jest przedmiotem prowadzonego postępowania. Wobec mężczyzny decyzją Sądu Rejonowego w Olsztynie, przychylając się do wniosku Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe, został zastosowany areszt tymczasowy na okres 3-miesięcy, a także zabezpieczenie majątkowe w kwocie 10 tys. złotych.

Za przestępstwo oszustwa zgodnie z kodeksem karnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy! Aby nie dać się oszukać:

·    stosujmy dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS),
·    potwierdzajmy tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez komunikatory i proszą o przesłanie pieniędzy – najlepiej zadzwonić do takiej osoby,
·    sprawdzajmy dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
·    chrońmy swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku,
·    w każdej sytuacji zachowajmy czujność i ostrożność, a w przypadku podejrzenia możliwości popełnienia przestępstwa lub wykroczenia poinformujmy policję.

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*