Kultura

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie z Markiem Siwickim

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie z Markiem Siwickim, autorem książki „Przystanie ciepłych wiatrów”, które odbędzie się 22 września (poniedziałek) 2014 r., o godz. 17:00 w Starym Ratuszu WBP (Pokój z widokiem, II piętro).„Żeglarstwo to styl życia, który kształtuje się znakomicie w dobrze zorganizowanej przystani wodniackiej, gdzie dba się o obyczaje oraz program wychowawczy” – tymi słowami Marek Siwicki zaczyna swą wędrówkę z czytelnikiem po Krainie Wielkich Jezior, bezustannie podkreślając wartość tradycji i edukacji zaszczepionej w szkole żeglarskiej.

„Przystań ciepłych wiatrów” jest pierwszą i jak na razie jedyną książką opisującą tak szczegółowo powojenną historię żeglarstwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1989. To spojrzenie wstecz na warunki tworzenia, sposób prowadzenia i działanie szkolnych przystani żeglarskich, ale również próba nakreślenia dziejów żeglarstwa nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Autor dotarł do ważnych materiałów ukrytych w archiwach instytucji i organizacji, skontaktował się z zawodnikami, trenerami i działaczami, pozyskał prywatne dokumenty, pamiętniki i zdjęcia. Książkę oprócz wyjątkowej wartości merytorycznej cechuje również świetna, żywa narracja i jest doskonałą lekturą dla miłośników żeglarstwa.

Anna Warzęchowska

 Marek Siwicki, doktor nauk humanistycznych, dziennikarz, nauczyciel akademicki. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Przez lata związany z mediami, gdzie interesował się głównie tematyką społeczną oraz sportową. Napisał książkę „Czarodziej wiatru”, składająca się z kilkunastu wywiadów z Karolem Jabłońskim, jednym z najlepszych sterników świata. W wolnych chwilach oddaje się swym pasjom, żeglując po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich bądź wędrując po Tatrach – najchętniej szlakami generała Mariusza Zaruskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*