Ciekawostki

Woda w olsztyńskich kranach jest czysta i zdrowa

Wodę kranową można pić bez przegotowania, ponieważ jest czysta bakteriologicznie. Woda w olsztyńskich kranach jest czysta i zdrowa, a dodatkowo posiada znaczne ilości minerałów (ok. 300 mg/litr). Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów, zwłaszcza związków wapnia i magnezu, co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie jej składu mineralnego.

Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody,a również substancji w niej rozpuszczonych.

Substancje te można najprościej podzielić na:

1. składniki główne – makroskładniki (HCO3, SO42-, Cl, Na+, K+, Ca2+, Mg2+;

2. składniki podrzędne(nieorganiczne związki azotu, żelazo, krzemiany, substancję organiczną);

3. mikroskładniki pierwiastki rzadkie, śladowe i promieniotwórcze

Elektrolity są podstawowymi substancjami życiowymi, które rozpuszczają się w wodzie i przewodzą w organizmie elektryczność niezbędną do regulowania czynności życiowych. Są to naładowane jony, dodatnie kationy (sód, potas, wapń i magnez) lub ujemne aniony (wodorowęglany, jony chlorkowe, fosforowe, siarczany, kwasy organiczne i składniki białkowe).

– Elektrolity odpowiadają za rozprowadzanie wody w organizmie, wchłanianie, dyfuzję, równowagę kwasowo-zasadową i funkcjonowanie nerwów i mięśni. Istnienie i równowaga elektrolitów decyduje o tym, na ile sprawnie cały system naszego organizmu wykonuje swoje skomplikowane życiowe funkcje – mówi prof. dr hab. Jerzy Golimowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Sód (Na+) – Sód jest niezbędny do wymiany wody pomiędzy komórkami a substancją międzykomórkową. Jest również bardzo ważny w pracy mięśni – umożliwia ich skurcze.

Potas (K+) – Potas jest konieczny do regulacji poziomu wody w komórkach. Reguluje ciśnienie osmotyczne. Potas jest również odpowiedzialny za przesyłanie impulsów nerwowych oraz za skurcze mięśni. Potas pomaga również w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie. Niedobór potasu powoduje osłabienie, spadek ciśnienia krwi, zaparcia, ogólne zmęczenie oraz nerwowość.

Wapń (Ca2+) – Wapń bierze udział w budowaniu kości oraz zębów. Niedobór wapnia może powodować osteoporozę. Wpływa również na pracę mięśni i przesyłanie sygnałów nerwowych. Wpływa na koagulację krwi oraz reguluje pracę serca. Niedobór potasu powoduje również nadmierną potliwość, nerwowość, wymioty oraz skurcze.

Ile sodu i potasu zawiera woda z poszczególnych Stacji Uzdatniania Wody w Olsztynie?

http://pwik.olsztyn.pl/userfiles/zawartosc_sodu_i_potasu.pdf

 

Źródło: PWiK Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*