Na sygnale

Właściciel gospodarstwa rolnego usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami

Zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami gospodarstwa rolnego usłyszał 56-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. Mężczyzna jako właściciel 10 sztuk bydła w postaci 4 krów i 6 cielaków przetrzymywał je w zamkniętym pomieszczeniu nie dostarczając im dostatecznej ilości wody i pokarmu. Obecny na miejscu lekarz weterynarii potwierdził zgon 9 sztuk bydła, tylko 1 cielę udało się odratować. 56-latek jeszcze tego samego dnia został zatrzymany. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (06.06.2021r.) około godz. 11:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że na terenie jednego z gospodarstw rolnych położonych w gminie Dźwierzuty znajdują się zwierzęta hodowlane, które są skrajnie zaniedbane. Ponadto z relacji osoby zgłaszającej wynika, że na posesji nie ma właściciela i nikt go od pewnego czasu nie widział, co jego zdaniem jest dość niepokojące. Obecni na miejscu interwencji policjanci potwierdzili zgłoszenie.

W jednym z budynków gospodarczych ujawnili martwe zwierzęta. Mundurowi o swoich ustaleniach poinformowali oficera dyżurnego, który na miejsce skierował lekarza weterynarii. W jego ocenie zwierzęta te były od dłuższego czasu zaniedbywane. Przebywały w złych warunkach higienicznych oraz nie otrzymywały odpowiedniej opieki i pomocy lekarza weterynarii, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci 9 z 10 sztuk bydła. Jedno cielę udało się uratować. Zostało ono natychmiast przekazane pod opiekę osób, które zapewnią mu specjalistyczną pomoc.

Jeszcze tego samego dnia 56-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty został zatrzymany. Z uwagi na to, iż w organizmie miał blisko 2,5 promila alkoholu, noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami, poprzez przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego zaniedbania, bez dostępu do wody i pokarmu oraz niezapewnienie im niezbędnej opieki lekarsko-weterynaryjnej.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, 56-letniemu właścicielowi gospodarstwa rolnego grozi teraz nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KWP Olsztyn (ic/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*