Wiadomości

Wirus SARS-CoV-2 w ściekach. Potwierdziły to pierwsze wyniki badań

Badania ścieków do wykrywania RNA wirusa SARS-CoV-2 prowadzi Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Z uzyskanych pierwszych wyników wynika, że wirus jest obecny w ściekach, a jego ilość, utrzymuje się na stabilnym poziomie. Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych WSSE w Olsztynie jest jednym z czterech laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Polsce, które wykonują taki monitoring, obok laboratoriów w Gdańsku, Warszawie i Rzeszowie.

Badania obecności wirusa SARS-CoV-2 w miejskich ściekach są realizacją wspólnego projektu prowadzonego z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH – Państwowym Instytutem Badawczym i Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

Dzięki temu projektowi ma zostać stworzony system nadzoru, ukierunkowany na gromadzenie danych o SARS-CoV-2 i jego wariantach w ściekach. Ma zostać także opracowane narzędzie, które wykorzystując wyniki badań ścieków, pozwoli na monitoring oraz predykcję ilości zachorowań i ich przestrzennego rozkładu w skali miasta.

Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych WSSE w Olsztynie oznacza obecność i liczbę kopii RNA SARS-CoV-2 w próbkach ścieków nieoczyszczonych zebranych na terenie Olsztyna. Ścieki pod tym kątem pobierane są do badań z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Łyna oraz z trzech przepompowni – P13, P10 i P3. Tygodniowo laboratorium bada trzy próbki ścieków pobrane przez PWiK z określonych miejsc sieci kanalizacyjnej, wykorzystując w tym celu metody biologii molekularnej.

Prowadzenie monitoringu ścieków pod kątem obecności koronawirusa znajduje szczególne uzasadnienie po zmianie strategii w zakresie testowania w kierunku SARS-CoV-2, będzie stanowiło podstawowe źródło informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w populacji ogólnej.

Nadzorowanie obecności SARS-CoV-2 w ściekach może dostarczyć także ważnych, uzupełniających i niezależnych informacji na potrzeby procesu podejmowania decyzji w zakresie zdrowia publicznego.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*