WiadomościZapowiedzi wydarzeń

Wiosenne porządki w Parku Kusocińskiego. Aktywistki zapraszają do zbierania śmieci

Za kilka dni przywitamy kalendarzową wiosnę. Dawniej z tej okazji robiono Marzannę, która według słowiańskich wierzeń uosabiała boginię śmierci. Kukłę tę należało utopić lub spalić, co miało przywołać wiosnę i zagwarantować urodzaj na resztę roku. Dziś coraz mniej osób podtrzymuje tradycję tego obrządku i z okazji nadejścia wiosny stawia na organizacje wydarzeń związanych z ochroną przyrody.

Akcja: Wiosna, ach to ty! Sprzątamy Park Kusocińskiego

W najbliższych dniach w Olsztynie odbędzie się kilka wydarzeń nawiązujących do działań dla dobra naszej planety. Jednym z nich jest organizowana przez grupę aktywistek akcja sprzątania śmieci w Parku Kusocińskiego, która rozpocznie się w niedzielę, 20 marca, o godzinie 10.00 przy wejściu do parku za Teatrem Lalek.

– Szczególnie po zimie widać, jak bardzo miejsca publiczne w Olsztynie są zaśmiecone. Nie tylko w tym roku, ale też w kilku poprzednich latach – mówi Klaudia Karczewska, jedna z pięciu współorganizatorek wydarzenia, które tworzą kolektyw, działaczka na rzecz praw człowieka, zwierząt i ochrony przyrody. – Postanowiłyśmy jednak odwrócić sytuację, w której to wyłącznie narzeka się na poziom usług służb komunalnych w mieście, i zwrócić uwagę na rolę mieszkanek i mieszkańców Olsztyna w dbaniu o nasze wspólne środowisko.

Co to dokładnie oznacza?

– Z chodników, ulic, parków czy skwerów korzystamy wszyscy. Przemieszczamy się po nich, wypoczywamy, oglądamy czy bawimy. Dziś w Olsztynie prawie nie organizuje się wspólnego sprzątania określonego terenu tak jak wciąż na przedmieściach czy wsiach. Jeśli tak, to z naszych obserwacji wynika, że takie akcje zwołują głównie aktywiści – tłumaczy Weronika Hause, współorganizatorka akcji, członkini działu prawnego Fundacji na rzecz Praw Ucznia oraz inicjatorka Punktu Pomocy Okresowej Akcji Menstruacja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. – Takie spotkania jednoczą mieszkanki i mieszkańców we wspólnym działaniu i pokazują, że musimy dbać o naszą wspólną przestrzeń.

– Pomimo że to jednostka urzędu miasta odpowiada za utrzymanie czystości, to od nas zależy, czy w przestrzeni publicznej zostawimy porządek, czy bałagan – kontynuuje Magdalena Zuba, współorganizatorka wydarzenia, jedna z głównych współorganizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości. – Dla wielu osób np. podniesienie po kimś reklamówki z chodnika jest poniżej godności. My widzimy to inaczej. Dla nas dbanie o środowisko to szacunek, który okazujemy sobie i osobom, które korzystają z naszej wspólnej przestrzeni oraz tym, którzy będą korzystać z niej w przyszłości. To też odpowiedzialność i troska o zwierzęta, które zamieszkują zielone miejsca.

Jeden mieszkaniec Polski produkuje 342 kg odpadów komunalnych

Według danych GUS w Polsce w 2020 roku wytworzono 13 117 tys. ton odpadów komunalnych, a dla województwa warmińsko-mazurskiego liczba ta wyniosła 432 tys. ton. W stosunku do 2019 roku wyprodukowaliśmy więcej o 2,9% śmieci. Według aktywistek przekłada się to jednakowo na ich widoczność w przestrzeni miejskiej.

– Wzrost o 2,9% wydaje się mały, ale tylko pozornie – mówi Marta Kamińska, współorganizatorka akcji, Radna Miasta Olsztyna, członkini zarządu KOD na Warmii i Mazurach. – Po uśrednieniu okazało się, że jeden mieszkaniec Polski produkuje 432 kg odpadów komunalnych. W 2019 roku było to o 10 kg mniej. Przekłada się to nie tylko na cenę ich utylizacji, na co składa się też kilka innych czynników, ale też ich widoczność w miejscach publicznych. Pety, butelki plastikowe, puszki po piwach, maseczki jednorazowe nie biorą się w parkach znikąd. Nie wszystko da się wytłumaczyć małą ilością śmietników przy chodnikach czy rzadkim ich opróżnianiem.

– Jeśli osoby korzystające z przestrzeni miejskiej same nie przestaną śmiecić, do czego może przyczynić się między innymi dobry przykład, brak społecznego przyzwolenia i edukacja, to odpadów w parkach i na ulicach będzie coraz więcej. Dbajmy o wciąż istniejące zielone miejsca w Olsztynie. Nie tylko w niedzielę, ale codziennie – kończy Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka wydarzenia, olsztyńska działaczka społeczno-polityczna, inicjatorka i jedna z głównych organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości.

Do wydarzenia dołączyć może każda chętna osoba. Na miejscu będą worki na śmieci i inne narzędzia przydatne w sprzątaniu. Śmieci odbierze ZDZiT. Aktywistki spotykają się 20 marca 2022 roku o godzinie 10.00 przy wejściu do parku za Teatrem Lalek. Przewidywany czas wydarzenia to dwie godziny.

Link do wydarzenia na Facebook: https://www.facebook.com/events/1306760513160315/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*