Kultura

Wernisaż wystawy fotograficznej pt.: „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza 26 czerwca (piątek) 2015 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotograficznej pt.: „45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo” Krystyny Janusz.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy Krystyny Janusz z okazji jubileuszu 45-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 60., kiedy to studenci postanowili powołać grupę taneczną kultywującą folklor polski. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM. Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy.

Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek „Kortowa” jest dziełem wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne m.in. z: Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany. W tym roku Zespół otrzymał statuetkę Osobowość Roku Warmii i Mazur 2014 w dziedzinie kultury, wręczanych przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu.

 

Kierownik zespołu: Ewa Kokoszko

Chórmistrz: Natalia Kaczmarczik

Kierownik muzyczny: Krzysztof Podolak

Kapelmistrz: Wojciech Deliga

Krystyna Janusz – olsztyńska fotografka, ur. 1988 r.

Absolwentka Wydziału Sztuki UWM (rocznik 2013), dyplom w pracowni fotografii artystycznej prof. Janusza Połoma. W swoich pracach i badaniach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi i z którego historią jest związana jej historia. Realizuje badania zarówno o wydźwięku socjologicznym jak i historii architektury.

UDZIAŁ W WYSTAWACH, NAGRODY, WYRÓŻNIENIA:

2013 – I nagroda w VIII Biennale Sztuki o Medal Prezydenta w Olsztynie, udział w wystawie pokonkursowej BWA Olsztyn

2014 – wystawa zbiorowa fotografii „Iława bez retuszu”, Iławskie Centrum Kultury

2014 – stypendium artystyczne Rady Miasta Olsztyn na wystawę fotografii zabytkowych drzwi Prus Wschodnich, wybrane miasta Warmii

2014 – wystawa indywidualna „Wojna”, Galeria Jednego Obrazu, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn

2013 – wystawa indywidualna fotografii „Osobiście”, Awangarda Bis, Olsztyn

2013 – wystawa zbiorowa „Stąd”, Iławskie Centrum Kultury

 

26 czerwca /piątek/ 2015 r., godz. 17.00

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Współorganizator: Akademickie Centrum Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*