Kultura

Wernisaż wystawy „Dawne pałace i dwory na Warmii i Mazurach w obiektywie Jarosława Parfianowicza”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Dawne pałace i dwory na Warmii i Mazurach w obiektywie Jarosława Parfianowicza”.

9 listopada 2022 r., godz. 17.30

Wystawa czynna od 9 do 24 listopada 2022 r.

Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33

 

Wystawa fotograficzna

„Dawne pałace i dwory na Warmii i Mazurach w obiektywie Jarosława Parfianowicza”

Zbiór 30 plansz przedstawiających wybrane pałace i dwory na Warmii i Mazurach. Prezentowane obiekty ukazują ich obecny, bardzo zróżnicowany stan – od ruin po pięknie odrestaurowane i działające w przypisanych im dzisiaj funkcjach. Fotografiom towarzyszą krótkie opisy przybliżające historię ich powstania, pierwszych właścicieli i późniejsze zmiany.

Celem wystawy jest wskazanie, że wszystkie pałace, dwory szlacheckie i towarzyszące im zespoły folwarczne, które przetrwały do naszych czasów, wpisują się jako nierozerwalny element rodzimego krajobrazu. Stanowią architektoniczną spuściznę i cenny fragment lokalnego dziedzictwa kulturowego, które należy traktować jako historyczną część budującej się tożsamości współczesnych mieszkańców regionu.

 

Wystawa powstała dzięki Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej w Olsztynie we współpracy z Pracownią Wydawniczą ElSet.

 

Jarosław Parfianowicz – z zawodu lekarz anestezjolog, z zamiłowania fotografik. Fotografią pasjonuje się od lat studenckich. Dalekie i bliskie podróże oraz fotografia stanowiły dla niego odskocznię od stresującej pracy i są dopełnieniem dzisiejszej codzienności. Wędrówki po Puszczy Białowieskiej i Podlasiu dały początek zainteresowaniom krajobrazem, a głównie architekturą. Tym samym cerkwie, ginąca architektura drewniana oraz pałace i dwory dawnych ziem pruskich, krzyże, kapliczki, a także stylowe wnętrza obiektów i ich wyposażenie stały się głównymi tematami jego zdjęć. Fotografie niejednokrotnie zwracają uwagę na fragmenty obiektów, detale i scenki, których piękno i wyjątkowość często umykają uwadze przechodnia. Nie bez przyczyny więc autor zyskał przydomek kronikarza ginącego świata. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych, zdobywcą nagród w konkursach fotograficznych. Jego zdjęcia zdobią strony wydanych publikacji. Od wielu lat, w stałej rubryce „Tuż obok drogi”, publikuje swoje zdjęcia na łamach „Biuletynu Lekarskiego” wydawanego przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską w Olsztynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*