Na sygnale

Weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

Niestety, wciąż nie brakuje bezmyślnych i nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownicę aut wsiadają pod wpływem alkoholu czy na sądowym zakazie. Sprawcy przestępstw drogowych nie mogą liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Każdego dnia policjanci wyjeżdżają do służby i dbają o to, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

W piątek (22.04.2022r.) policyjni wywiadowcy zauważyli osobową toyotę, za której kierownicą siedział mężczyzna, którego podejrzewali, że wybrał się w podróż, mimo sądowego zakazu. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać do kontroli auto. Sprawdzenie w systemach informatycznych potwierdziło przypuszczenia policjantów. Okazało się, że 39-latek posiadał aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami. Funkcjonariusze z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (23.04.2022r.) olsztyński policjant, który jest słuchaczem kursu podstawowego z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie będąc w czasie wolnym od służby interweniował wobec nietrzeźwego kierującego. Funkcjonariusz w pobliżu jednego ze sklepów w gminie Dywity zauważył mężczyznę pijącego piwo w zaparkowanym aucie. Po chwili kierujący osobowym oplem włączył silnik i odjechał. Mundurowy bez chwili zastanowienia pojechał za nim i uniemożliwił mu dalszą jazdę – zajeżdżając mu drogę w bezpieczny sposób, a następnie zabierając kluczyki od auta. Policjant zaraz po podejściu do kierującego wyczuł od niego silny zapach alkoholu. O całej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Po chwili na miejsce przyjechał policyjny patrol, któremu funkcjonariusz przekazał nietrzeźwego mężczyznę. Kierującym okazał się 65-letni mieszkaniec Olsztyna. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 4 promile alkoholu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka kara grzywny.

Tego samego dnia (23.04.2022r.) policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej osobowego opla, którym podróżowało sześć osób. Za kierownicą auta siedział 23-letni mężczyzna. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna wybrał się w podróż pod wpływem alkoholu oraz wbrew sądowemu zakazowi. Interweniujący policjanci wylegitymowali również pasażerów osobowego opla. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że jedna z nich – 15-latka oddaliła się z placówki opiekuńczo-wychowawczej. 23-latek wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu oraz za przewożenie zbyt dużej liczby osób. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za jazdę na sądowym zakazie. Kodeks karny w tym przypadku przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Tylko w ciągu ostatniego weekendu (22-24.04.2022r.) policjanci zatrzymali trzech kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Niechlubnym rekordzistą okazał się 39-letni kierujący osobowym volvo. Mężczyzna w Olsztynie jechał z prędkością 103 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Mężczyzna podobnie jak pozostali kierowcy, stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Nie obyło się również bez wysokich mandatów karnych, który w przypadku 39-latka wyniósł 2000 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*