Wiadomości

Warmia i Mazury – najwięcej ofert pracy dla fachowców remontowo-budowlanych i kierowców

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych jest obecnie zauważalne w całym kraju. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w naszym regionie. Na Warmii i Mazurach najbardziej poszukiwani są pracownicy remontowo-budowlani oraz kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – ofert pracy w tym sektorze jest obecnie o 55 proc. więcej niż rok temu! Spory deficyt dotyczy też zatrudnienia w produkcji. Zainteresowani podjęciem nowej pracy mieszkańcy naszego regionu mogą wybierać z prawie 4 tys. ofert kierowanych do pracowników fizycznych.

Most wanted w województwie warmińsko-mazurskim

Na Warmii i Mazurach najbardziej poszukiwanymi obecnie fachowcami (pośród zawodów fizycznych) są pracownicy remontowo-budowlani. Na OLX Praca w lipcu tego roku liczba aktywnych ofert dotyczących tej kategorii stanowiła aż 24,4 proc. ogłoszeń kierowanych do osób wykonujących pracę fizyczną. W naszym regionie brakuje także pracowników z sektora transportowo-spedycyjnego, szczególnie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Na trzecim miejscu natomiast wśród deficytowych zawodów uplasowali się pracownicy produkcyjni (to 18,4 proc. ofert kierowanych do pracowników fizycznych).

Rekordowe zapotrzebowanie w sektorze TSL dało w tym roku wynik o 55 proc. większy w porównaniu z liczbą ofert dostępną w ubiegłym roku. Nieco niższy, choć wciąż imponujący wzrost – 47,3 proc. dotyczył z kolei ogłoszeń kierowanych do pracowników produkcyjnych. O 32,8 proc. zwiększyła się też liczba ogłoszeń dla pracowników remontowo-budowlanych (źródło danych: OLX Praca, okres badania: lipiec 2020 – lipiec 2021).

Benefity – nie tylko dla pracowników biurowych

Wzrost ofert pracy w kluczowych dla rynku sektorach, takich jak: produkcja, transport i spedycja czy prace remontowo-budowlane, jest w naszym regionie znaczący. Na mieszkańców województwa czeka duża liczba ofert. Czy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych idzie jednak w parze z atrakcyjnymi warunkami pracy? Okazuje się, że tak. Jak podaje OLX Praca, pracodawcy chcąc zachęcić mieszkańców Warmii i Mazur do podjęcia pracy fizycznej, sięgają po coraz atrakcyjniejsze (również finansowe) argumenty.

Analiza ofert kierowanych do pracowników fizycznych i produkcyjnych pokazuje, że coraz częściej na benefity mogą liczyć nie tylko pracownicy biurowi, ale także kurierzy, magazynierzy, kasjerzy czy pracownicy produkcyjni. Szkolenia zapewniane są m.in. osobom zatrudnionym w sektorze handlowym, pracującym w sprzedaży i obsłudze klienta. Prywatną opieką medyczną i pakietami sportowymi pracodawcy z kolei próbują zachęcić do aplikowania pracowników magazynowych, a premie miesięczne przewidziane są m.in. dla kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca).

Deficyt kierowców w prawie całym województwie

Choć pracodawcy oferują coraz więcej, deficyt pracowników fizycznych dotyczy znacznej części województwa warmińsko-mazurskiego. Jak wskazują dane zebrane przez Barometr Zawodów, największe zapotrzebowanie dotyczy obecnie w naszym regionie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Osoby chętne do podjęcia pracy w tych zawodach poszukiwane są w prawie całym województwie! Wyjątek stanowią powiaty węgorzewski i szczycieński, w których liczba dostępnych ofert pracy jest zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do jej podjęcia.

Pracownicy produkcyjni poszukiwani są natomiast szczególnie w powiecie nowomiejskim, gdzie ich deficyt jest największy. Zatrudnienie w tym obszarze znajdą także mieszkańcy Olsztyna i powiatu Olsztyńskiego.

Cieśli i stolarzy brakuje wg danych zgromadzonych przez Barometr Zawodów w ponad 80% powiatów naszego regionu.

Równowaga popytu i podaży pracowników wykonujących te zawody widoczna jest jedynie w powiatach: braniewskim, bartoszyckim, gołdapskim i piskim. W pozostałej części województwa na chętnych do podjęcia pracy cieśli lub stolarza czeka sporo wolnych wakatów. Dekarze i blacharze poszukiwani są z kolei w znacznej części Warmii i Mazur, z wyjątkiem północy regionu – powiatów: braniewskiego, bartoszyckiego, węgorzewskiego, gołdapskiego i oleckiego. Zapotrzebowanie na robotników budowlanych widoczne jest natomiast m.in. w Elblągu, Olsztynie, a także powiatach: iławskim, ostródzkim, działdowskim, olsztyńskim, kętrzyńskim czy ełckim. Pracowników robót wykończeniowych brakuje z kolei w aż 17 powiatach. Pracę w tym zawodzie znajdą m.in. mieszkańcy powiatów: elbląskiego, nowomiejskiego, nidzickiego (gdzie młodzi ludzie kształcą się w kierunkach: monter zabudowy i robót wykończeniowych), giżyckim, lidzbarskim, bartoszyckim, kętrzyńskim czy piskim (źródło danych: Barometr Zawodów).

Dobry czas na znalezienie pracy

Rok 2021 stał się dobrym czasem na poszukiwanie nowej pracy w deficytowych obecnie zawodach: kierowcy, pracownika produkcyjnego, magazyniera, kasjera czy kuriera. Dane zebrane przez OLX Praca oraz Barometr Zawodów pokazują, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych coraz częściej oznacza ich docenienie. Pracodawcy, chcąc wypełnić luki kadrowe, oferują atrakcyjniejsze niż dotychczas warunki pracy, zapewniając najbardziej pożądanym pracownikom m.in. atrakcyjne benefity.

Źródła danych: OLX Praca, Aktywne oferty – podział na miesiące, lata, kategorie oraz województwa, lipiec 2020 – lipiec 2021; Barometr zawodów; dane własne OLX Praca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*