Ciekawostki

„Wariacje mazurskich smaków” – wakacyjny konkurs kampanii 7 Cudów Mazur

Rozpoczął się wakacyjny konkurs kampanii 7 Cudów Mazur „Wariacje mazurskich smaków”. Jego głównym celem jest wyłonienie najciekawszego przepisu oddającego charakter Krainy Tysiąca Jezior.

To doskonała okazja, aby zaprezentować polskim i zagranicznym turystom bogactwo i różnorodność mazurskich tradycji kulinarnych. Na zwycięzcę czeka sprzęt AGD. Konkurs potrwa do 16 sierpnia. – Mazury, to nie tylko wspaniałe jeziora, lasy, zabytki czy miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu – mówi Józef Karpiński, burmistrz Rynu. – Jest to również region bogaty kulturowo. Kuchnia mazurska jest niezwykle urozmaicona. Turyści, którzy nas odwiedzają chętnie wybierają regionalne przysmaki jak np. smażone plińce z pomoćką czy schab po mazursku. Chcemy zachęcić odwiedzających do odkrywania mazurskich smaków, dlatego też rozpoczęliśmy specjalny konkurs na regionalny przepis, z którym zmierzą się profesjonalni kucharze 22 sierpnia, podczas finału kampanii 7 Cudów Mazur.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto do 16 sierpnia prześle na adres: 7cudowmazur@vmgpr.pl swój przepis na mazurski przysmak oraz dołączy zdjęcie wykonanej potrawy. Ocenie będzie podlegać przede wszystkim inwencja autora oraz nawiązanie do charakteru regionu Mazur. Każda propozycja powinna zawierać tytuł, opis składników, a także sposób przygotowania dania. Konkursowicz może zgłosić maksymalnie trzy propozycje. Osoba, która zostanie wybrana przez jury otrzyma parowar firmy Klarstein do jednoczesnego gotowania na parze trzech potraw. W konkursie udział mogą wziąć osoby, które ukończyły 16 rok życia.

Zwycięski przepis zostanie wykorzystany w trakcie kulinarnego pojedynku blogerów, który odbędzie się 22 sierpnia w Rynie, podczas finału kampanii 7 Cudów Mazur. Trzech kucharzy sprawdzi swoje umiejętności przygotowując zaproponowany pomysł na mazurski specjał. Kulinarne zawody odbędą się w ramach festynu Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem.

Laureata kulinarnego konkursu „Wariacje mazurskich smaków” poznamy 19 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone na fanpage’u i stronie internetowej kampanii 7 Cudów Mazur. Szczegóły i regulamin konkursu są dostępne na Facebooku oraz stronie internetowej kampanii www.7cudowmazur.pl.

Przypomnijmy, że 7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii w czerwcu, lipcu i sierpniu 2015 roku, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat „7 Cudów Mazur” o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będą liczne atrakcje na lądzie. W specjalnych strefach kibica zaplanowano koncerty, pokazy i konkursy ukazujące walory turystyczne regionu, a także różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.

Trzecia odsłona 7 Cudów Mazur potrwa do końca września. Do pozostałych celów, na których opiera się tegoroczna kampania należą: propagowanie wśród turystów i żeglarzy podstaw dbania o środowisko, edukacja pro-ekologiczna realizowana wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, a także podkreślanie bogactwa historycznego oraz kulturalnego regionu poprzez organizację imprez kulinarnych i konkursów.

Źródło: 7cudowmazur.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*