Kultura

WAMA Film Festival – podsumowanie drugiego dnia festiwalu

Zakończył się drugi dzień jedynego w Polsce festiwalu koprodukcji. Tego dnia rozpoczęły się projekcje dla dzieci, a w książnicy Polskiej odbyło się spotkanie z Jerzy Hoffmanem. Jak zwykle, sala kina Helios ponownie została zapełniona, widzowie obejrzeli kolejne projekcje biorące udział w Konkursie Głównym festiwalu.

Organizatorzy zadbali o najmłodszych widzów, dla których przygotowana została sekcja dziecięca. W ramach tego wydarzenia w Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyła się projekcja filmów propagujących postawę proekologiczną. Młodych widzów (w wieku 3-8 lat) powitał dyrektor festiwalu Marcin Kot Bastkowski: Cieszymy się, że uczestniczycie w naszym festiwalu. Mam nadzieję, że zobaczymy się w przyszłości na seansach Konkursu Głównego i Filmów Krótkich.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było spotkanie z Jerzym Hoffmanem w Książnicy Polskiej w Olsztynie. Spotkanie odbyło się z okazji niedawnej premiery wywiadu-rzeki z reżyserem przeprowadzonej przez Jacka Szczerbę, pt. „Hoffman. Po mnie choćby „Potop”. Spotkanie poprowadził Marcin Kot Bastkowski, który współpracował z reżyserem przy filmach „1920 Bitwa Warszawska” Czy „Potop Redivivus”.

Jerzy Hoffman odpowiedział na liczne pytania gości odnośnie książki. Przyznał, że nie jest to pozycja dla każdego: Ta książka nie jest dla niepełnoletniego czytelnika. Niekiedy jej język jest zbyt brutalny. Zastanawialiśmy się, czy nie przeprowadzać autocenzury. Ta książka mówi prawdę o mnie w 90%, te 10% zabieram ze sobą na tamtą stronę.

Goście Książnicy Polskiej pytali mistrza również o tajniki jego pracy. Jerzy Hoffman przedstawił swoje podejście do zawodu reżysera: Nie jestem reżyserem chłodnego umysłu. Wszystko, co robię jest związane z emocjami i wynika z mojego temperamentu – przyznał reżyser.

Sala w kinie Helios znów była pełna. Jutro zaprezentowane zostaną ostatnie filmy Konkursu Głównego, w tym „Intruz” Magnusa von Horna, laureata nagrody za scenariusz i reżyserię na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jutrzejsze seanse Konkursu Głównego zakończy otwarte spotkanie z jury w kinie Helios, na którym każdy będzie mógł podyskutować z Januszem Kondratiukiem, Andrzejem Sołtysikiem i Antonim Królikowskim na temat konkursowych koprodukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*