Wiadomości

W piątek rozpoczną się działania „Znicz 2014”. Policjanci ostrzegają

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. To czas odwiedzin grobów naszych najbliższych. Kierowcy powinni się przygotować na wzmożony ruch na drogach oraz systematyczne kontrole drogowe. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i ostrzegają przed kieszonkowcami. Pośpiech, roztargnienie, uśpiona czujność i wzmożony ruch w środkach komunikacji miejskiej oraz okolicach cmentarzy są powodem tego, że większość ludzi zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Policyjne działania „ZNICZ 2014” w naszym regionie rozpoczną się 31 października br. i trwać będą do 3 listopada br.

Patrole ruchu drogowego  Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie będą czuwać nad bezpieczeństwem w okolicach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii oraz ciągach komunikacyjnych o natężonym ruchu. Policjanci jak co roku apelują do kierowców o wzajemną wyrozumiałość, cierpliwość.

Funkcjonariusze zapowiadają surowe i bezwzględne kary dla sprawców wykroczeń drogowych oraz kierowców niestosujących się do znaków drogowych i poleceń policjanta. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów oraz bezpieczeństwo przewozu pasażerów. Podczas akcji prowadzone będą systematyczne kontrole prędkości oraz kontrole stanu trzeźwości kierujących.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na ten okres.

Wielu z nas wyruszy w podróż, aby w Święto Zmarłych odwiedzić groby bliskich. Często jest to wielogodzinna podróż do odległych miejscowości. Wybierając się w długą drogę, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie.  Bądźmy wypoczęci. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu, ważność dokumentów, ubezpieczenia pojazdu i badania technicznego.

Zwracajmy uwagę na oznakowania zakazujące, nakazujące a przede wszystkim na osoby kierujące ruchem.

Parkujmy zgodnie z obowiązującymi na ten czas oznaczeniami. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe mimo zmienionej organizacji ruchu, będą „uprzywilejowane” ułatwiając nam szybsze dotarcie na cmentarz.

Bądźmy widoczni na drodze. Wyobraźnia, rozsądek i noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu pozwalają uniknąć niebezpieczeństwa.

Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy siatki – bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może „zmienić” właściciela. W zatłoczonych środkach komunikacji zwróć uwagę na swój bagaż i unikaj pokazywania portfela.

Uwaga na złodziei i kieszonkowców. Przestępcy kradną zarówno na cmentarzach, w sklepach jak i w komunikacji publicznej. Zwykle działają w grupach, aranżując „nieumyślne” potrącenie lub potknięcie się. Za upatrzoną ofiarą mogą chodzić nawet kilka godzin, wybierając dogodną dla siebie sposobność. Osoby odwiedzające groby bliskich często zamyślone i rozkojarzone to dla złodzieja idealny cel. Do swego procederu wykorzystują istniejący lub sztuczny tłok, np. w  momencie wsiadania i wysiadania ze środka komunikacji publicznej.  Wtedy, kiedy nasza uwaga skupiona jest na bezpiecznym pokonaniu schodków. Przestępstw dokonują zarówno mężczyźni jak i kobiety, młodzież i dorośli, bez względu na rodzaj ubrania, wykształcenie

Wybierając się na cmentarz weźmy z sobą tylko niezbędne przedmioty, wystarczającą ilość pieniędzy i jeśli dokumenty nie będą potrzebne pozostawić je w domu. Torebkę noś tak, żeby wiedzieć co się z nią dzieje. Portfel i telefony komórkowe umieść w wewnętrznych kieszeniach

Policja czeka także na sygnały o zagrożeniach, kradzieżach oraz podejrzanych osobach na cmentarzach pod numerem alarmowym 997 albo bezpośrednio do policjantów będących w rejonie cmentarza.

 

Źródło: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*