Wiadomości

W olsztyńskim szpitalu powstała EMOstrefa – specjalne miejsce do kangurowania noworodków

Na Oddziale Klinicznym Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, w ramach programu „Blisko z Tobą chcę być”, powstała EMOstrefa. Jest to miejsce wyposażone w specjalny fotel do leczniczego przytulania, czyli kangurowania metodą „skóra do skóry” zaraz po narodzinach tak, aby rodzice mogli budować bliskość z dzieckiem od pierwszego dnia życia. W przypadku przedwcześnie narodzonych i chorych dzieci kangurowanie pomaga również w ich leczeniu i prawidłowym rozwoju, a także łagodzi ból oraz stres związany z chorobą i zabiegami.

Oddział Kliniczny Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie jest jedynym takim oddziałem w całym województwie warmińsko-mazurskim i jednym z nielicznych w kraju, w którym noworodek jest objęty nie tylko opieką lekarzy neonatologów, ale w razie potrzeby jest również konsultowany i leczony przez pediatrów różnych podspecjalności oraz lekarzy specjalności zabiegowych, a następnie może korzystać z kontynuacji leczenia w poradniach Przychodni Specjalistycznej. To dlatego organizatorzy programu EMOstrefy zdecydowali, że kolejna – 43. EMOstrefa otwarta zostanie właśnie na tym oddziale.

 

Specjalistyczne przytulanie

Kangurowanie to sposób przytulania noworodka metodą „skóra do skóry”. Oznacza to, że dziecko przytulane jest nagą klatką piersiową do klatki piersiowej matki lub ojca. Dzięki temu słyszy bicie serca rodzica, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała. Jest to szczególnie istotne dla naszego gatunku, ponieważ noworodek, nawet urodzony w terminie, jest niedojrzały i całkowicie zależny od innych. Nie potrafi się sam ogrzać, pożywić, schronić przed niebezpieczeństwem.  Dlatego właśnie szukamy naturalnego miejsca, w którym możemy poczuć się bezpiecznie – są nim ramiona, zapach, dźwięki pochodzące od mamy lub taty.

„Takie specjalistyczne przytulanie, czy to w szpitalu czy w domu, powinno trwać przynajmniej 1,5 godziny, a najlepiej dłużej, a także być powtarzane kilkukrotnie w ciągu dnia czy nocy. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby w ciałach i umysłach dorosłych i dzieci zaczęły zachodzić pozytywne zmiany. Niezwykle istotne jest, aby tego ważnego dla rodzica i dziecka czasu nikt nie przerywał i nie rozpraszał, a jego uwaga była skupiona tylko na dziecku. Dlatego w Polsce o komfort rodziców dba program „Blisko z Tobą chcę być”, stworzony z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Jego celem jest promowanie rodzicielstwa bliskości, poprzez tworzenie specjalnych EMOstref, na oddziałach szpitalnych, wyposażonych w komfortowe fotele, w których rodzice mogą kangurować swoje dzieci i budować z nimi mocne więzi.” – mówi Anna Hekkelstrand, koordynator programu.

 

Co ciekawe metoda kangurowania powstała właściwie przypadkowo. Za jej twórcę uważa się dr Edgara Reya Sanabrię, który w szpitalu w Bogocie z powodu braku personelu i odpowiedniego sprzętu medycznego polecił, aby noworodki były przytulane przez matki, głównie w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. W efekcie umieralność dzieci spadła o połowę, co dało początek badaniom dr Reya nad tą metodą. Dzięki jego publikacjom na ten temat metodę kangurowania upowszechniono na całym świecie.

Bliskość, która leczy!

Badania pokazują, że dla rodziców wcześniaków, oprócz pomocy personelu, niezwykle istotne jest również ich osobiste zaangażowanie w opiekę nad wcześniakiem w doświadczeniu tego trudnego startu w rodzicielstwie[1]. A opieka rodzica nad dzieckiem, które urodziło się przedwcześnie jest jednym z najważniejszych elementów leczenia tych malutkich pacjentów. Kangurowanie – pierwszy kontakt cielesny rodzica z dzieckiem, to bardzo ważna procedura, która powinna być osiągalna dla każdego rodzica i wcześniaka. Zapewnia dziecku ogrzewanie, którego potrzebuje, a badania sugerują, że bywa nawet lepsze niż pobyt w inkubatorze. Dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa, a przytulanie łagodzi stres poporodowy, utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, dzięki czemu zwiększa się ilość tlenu we krwi, poprawia jego parametry życiowe, ogranicza występowanie zaburzeń oddychania oraz ryzyka infekcji. Sprawia, że dzieci śpią spokojniej i dłużej, a także zmniejsza się liczba i długość epizodów płaczu i niepokoju oraz poziom kortyzolu u dziecka i matki. Dziecko podczas takiego kontaktu kolonizuje się florą bakteryjną skóry mamy.

Kangurowanie to bezpieczna i efektywna interwencja medyczna, oraz naturalne i bardzo potrzebne dziecku i rodzicom doświadczenie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że fotele do kangurowania są niezbędne, dlatego cieszymy się, że otworzyliśmy kolejną, bo już 43., EMOstrefę właśnie w olsztyńskim szpitalu! Mamy nadzieję, że Mamy również w Dzień Matki będą miały możliwość bardziej komfortowej opieki nad dziećmi na tym oddziale.” – dodaje Anna Hekkelstrand.

Więcej informacji:

www.emotopic.pl/emostrefy

[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25216714

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*