Wiadomości

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego. Groźna roślina rosła przy trasie Bartąg- Bartążek

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, trudna do zwalczenia. Powoduje poważne oparzenia u ludzi i degradacje środowiska przyrodniczego. Jej uprawa, rozmnażanie oraz sprzedaż na terenie Polski jest prawnie zabroniona. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w przypadku jej napotkania.

Policjanci olsztyńskiej drogówki podczas przejazdu na trasie Bartąg- Bartążek zauważyli na poboczu wysoką, potężną roślinę. Prawdopodobnie jest to Barszcz Sosnowskiego. Poinformowali o tym Dyżurnego Miasta, który przekazał sprawę odpowiednim służbom.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna, inwazyjna i trudna do zwalczenia roślina. Powoduje poważne oparzenia u ludzi. W żadnym wypadku nie należy jej dotykać.

Jak się ustrzec przed poparzeniem

– Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
– Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
– W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Objawy

– Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego.
– Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia – mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.
– Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin.
– Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.

Pierwsza pomoc przy poparzeniu

– Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
– W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).
– W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
– Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego.
– Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
– W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Źródło, fot.: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*