WiadomościZapowiedzi wydarzeń

Uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie [PROGRAM]

Już w najbliższą niedzielę (10 września) w Gietrzwałdzie odbędą się uroczystości 146. rocznicy objawień NMP w Gietrzwałdzie połączone z 57. Dożynkami Archidiecezjalnymi.

– Zgromadzimy się w Gietrzwałdzie na uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To jest tytuł parafii i nasz główny odpust. Zgromadzimy się, przeżywając urodziny Maryi Panny. Ona nas zaprasza. Osobiście, jako proboszcz parafii, dołączam się do Jej zaproszenia. Maryja chce się spotkać ze wszystkimi. Czujcie się zaproszeni – mówił ks. Marcin Chodorowski CRL, przeor kanonii i proboszcz parafii w Gietrzwałdzie.

Program uroczystości

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 10 września o godz. 18.00 Mszą św., której będzie przewodniczyć bp Janusz Ostrowski, połączoną z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. O 21.00 odbędzie się Różaniec i Apel Maryjny przy kaplicy objawień, a o 21.30 rozpocznie się czuwanie modlitewne. Sobotę zakończy Eucharystia przy kaplicy objawień (godz. 24.00) w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

W niedzielę uroczystości zainicjuje o godz. 10.00 modlitwa różańcowa. Główna Msza św. przy źródełku – pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawskiego-praskiego – rozpocznie się o godz. 11.00. Po Eucharystii w alejkach odmówiony będzie Różaniec.

– Bardzo proszę, aby wierni uczestniczący w centralnej Mszę św., przybyli na błonia co najmniej godzinę wcześniej. To ułatwi zajmowanie miejsc w sektorach, jak i nie spowoduje zbytniego nasilenia ruchu drogowego w jednym czasie, byśmy mogli wszyscy godnie i w skupieniu przeżyć tę uroczystość – apelował ks. Chodorowski.

Dojazd autem i organizacja ruchu

Pierwszy wjazd od Olsztyna przeznaczony jest wyłącznie dla pielgrzymek pieszych i pojazdów komunikacji publicznej. Środkowy, to wyjazd komunikacji publicznej, zaś ostatni (czyli od strony Ostródy), to wjazd awaryjny.

Po zakończonych uroczystościach ruch pojazdów będzie odbywać się z parkingów dwoma pasami do skrzyżowania obok bazyliki, skąd ruch będzie kierowany w lewo w kierunku Olsztyna i w prawo w kierunku Ostródy.

Dojazd specjalnymi liniami autobusowymi

Jak co roku  zostaną uruchomione dwie linie autobusowe specjalne G-1 oraz G-2.

Pierwsza (G-1 )będzie kursować do Gietrzwałdu z Dworca Głównego, druga (G-2) z tymczasowej pętli na Pieczewie.

Bilet na przejazd w jedną stronę będzie kosztować 12 zł – należy skasować trzy jednorazowe bilety po 4 zł każdy. W przypadku ulgowych koszt przejazdu to 6 zł (trzy bilety ulgowe po 2 zł).

– Na linii specjalnej nie obowiązują bilety okresowe, w tym m.in. miesięczne czy 24-godzinne, ani darmowe przejazdy dla osób powyżej 70. roku życia – mówił Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

BusMan-G-1-Dworzec Główny

BusMan-G-2-Pieczewo

Źródło: archwarmia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*