Wiadomości

Ulicami Olsztyna przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

We wtorek (01.03) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjnie tego dnia ulicami Olsztyna przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca (wtorek) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Olsztynie organizowane są obchody upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski po II wojnie światowej i powojennym wpływom ZSRR w naszym kraju.

W tym roku organizatorem Marszu jest Młodzież Wszechpolska Olsztyn oraz olsztyński oddział stowarzyszenia KoLiber.

Marsz wyruszy o godz. 18:00 spod Ratusza Miejskiego w Olsztynie w kierunku Placu Solidarności.

Trasa marszu - fot. facebook.com/MW.Olsztyn
Trasa marszu – fot. facebook.com/MW.Olsztyn

Serdecznie zapraszamy do największego narodowo-patriotycznego marszu w całym województwie. Każdego roku tego dnia zbiera się w centrum Olsztyna kilkaset ludzi, którzy chcą godnie uczcić bohaterów oraz upominają się o pamięć o nich. Zbierają się ludzie młodzi, rodziny z dziećmi, kombatanci oraz reprezentacje różnych środowisk patriotycznych. Nie zawiedźmy i w tym roku. Cześć i chwała bohaterom ! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległościowego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i inny sposób, przedstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*