Na sygnale

Ukradł samochód, który sam wcześniej sprzedał. Został aresztowany

Kara do 10 lat pozbawienia wolności grozi 36-latkowi ze Szczecina, który najpierw sprzedał samochód mieszkańcowi Nowego Miasta Lubawskiego, a następnie go… ukradł. Nowomiejscy kryminalni pracujący nad tą sprawą zwrócili samochód pokrzywdzonemu nowemu właścicielowi, a sprawcę, czyli poprzedniego właściciela auta, zatrzymali i przedstawili mu zarzuty. Decyzją sądu mieszkaniec Szczecina został tymczasowo aresztowany.

Nie była to typowa kradzież samochodu. Zawiadomienie o niej nowomiejscy policjanci przyjęli miesiąc temu (19.02.2022). Zgłoszenie dotyczyło kradzieży samochodu marki Mercedes z jednego z parkingów w Nowym Mieście Lubawskim. Właściciel auta wycenił pojazd na kwotę ponad 42 000 złotych. Sprawą zajęli się kryminalni, którzy skrupulatnie sprawdzali wszystkie szczegóły i okoliczności tego zdarzenia. Dzięki dużemu zaangażowaniu ustalili, co tak naprawdę się wydarzyło, odzyskali skradziony pojazd, który zwrócili prawowitemu właścicielowi.

Jak się okazało, sprawcą tego przestępstwa był mężczyzna, który tydzień wcześniej… sprzedał to auto pokrzywdzonemu. Podejrzany 36-latek został zatrzymany. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu trzech zarzutów, w tym podrobienia umowy kupna sprzedaży samochodu z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi i podrobienia innych dokumentów, posługując się fałszywymi danymi oraz kradzieży poprzez włamanie do samochodu.
Decyzją sądu 36-latek został tymczasowo aresztowany.

Policjanci ostrzegają i apelują o dokładne sprawdzenie pojazdu przed jego kupnem. Kupując auto:

• dokładne zapoznaj się z danymi dotyczącymi pojazdu
• sprawdź numer VIN – ten w dokumentach musi zgadzać się z tym wybitym na karoserii samochodu (nie dotyczy to silnika, który jest częścią zamienną i mógł być wymieniony)
• sprawdź, czy właściciel pojazdu i osoba sprzedająca samochód to ta sama osoba
• unikaj umów „in blanco”, które mogą uniemożliwić dochodzenie swoich praw w przypadku wykrycia wad ukrytych auta
• pamiętaj, że każdy samochód używany zarejestrowany po raz pierwszy po 1999 roku powinien posiadać kartę pojazdu
• sprawdź historię pojazdu i badanie techniczne.

Źródło: KWP Olsztyn (lm/tm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*