Polecane artykuły

Turystyczne uroki południowej Dalmacji

Wakacje w Chorwacji są częstym wyborem wśród Polaków. Śródziemnomorski klimat, rozbudowana baza turystyczna są wielkim atutem, jednak to niezwykłe miejsca są głównym powodem tak wielkiego zainteresowania. Dubrownik – miasto magii, położone w Południowej Dalmacji, nad przepięknym Morzem Adriatyckim, na pewno wpisuje się w te ramy. Na turystów czekają tu niezwykłe legendy i zetknięcie z historią, a także spokojne morze i słoneczne plaże.

Ten „Raj na Ziemi”, jak przez niektórych zwany jest Dubrownik otaczają wpisane na listę UNESCO kamienne mury, które pozwalają odwiedzającym na podziwianie uroków Starego Miasta, niemalże z lotu ptaka.

W samym Dubrowniku znajdują się liczne muzea, czy fortyfikacje, które ulokowane pośród malowniczych alejek miasta pozwalają zwiedzającym stać się częścią tego miejsca i wczuć się w jego historię. Jednym z takich budynków jest Pałac Sponza, który w swoich zbiorach posiada opisujące rozwój regionu dokumenty sięgające zapiskami nawet XII. wieku. Katedra Dubrownika także zachwyca. Ten ogromny kościół barokowy został wzniesiony w XVIII. wieku i mieści w sobie cenne dla chrześcijan relikwie.

Charakterystyczną cechą miejscowości jest też mnogość festiwali rozgrywających się na głównych ulicach. Najbardziej z nich znana nosi nazwę Stradun i jest ona główną częścią starówki, a dzięki swojemu położeniu pozwala przechodniom na podziwianie położonych dookoła pomników i zabytków, które przyciągają wzrok swoim wyglądem i wielkością. Wartym odwiedzenia jest także jeden z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów botanicznych – Arboretum, położony w Trsteno, 20 km od Dubrownika.

Wybierając się do Chorwacji należy pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest fakt, iż mimo dołączenia w 2013 Chorwacji do Unii Europejskiej, walutą pozostaje kuna, której kurs oscyluje w granicach 0,55 zł, jednak Dubrownik, jako miasto turystyczne pod tym względem nie sprawia kłopotu i akceptuje także Euro. Jednakże samo miasto jest dosyć drogie, a w szczycie sezonu musimy liczyć się z dodatkowym tłokiem. Wydaje się jednak, że nie jest to tylko wadą Dubrownika, lecz tendencją wszystkich turystycznych miejscowości na świecie.

Warto przeczytać także: Indie – kraj kontrastów.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*