Na sygnale

Trudne warunki na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci byli wzywani do 26 kolizji na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowcy powinni zwrócić uwagę, że opady śniegu oraz niskie temperatury powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska. Prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

W czwartek (20.01.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kolizji na DK 16 w m. Dłużki. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 30-letnia kierująca osobowym fiatem na łuku drogi w lewą stronę zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem ciężarowym. W wyniku zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala na obserwację. Ostatecznie 30-latka została ukarana mandatem karnym w wysokości 1020 złotych za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na jej konto wpłynie także 6 punktów karnych.

Kilka godzin później (20.01.2022) doszło do kolejnego zdarzenia drogowego, tym razem na al. Sikorskiego w Olsztynie. Prawdopodobnie jego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu przez 37-letniego kierującego osobową kią, który uderzył w pojazd marki Skoda Octavia. Na szczęście nikomu nic się poważnego się nie stało. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że obaj kierowcy byli trzeźwi.  37-latek za spowodowanie kolizji poprzez nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych. Ponadto uszkodzenie w obu pojazdach były na tyle poważne, że funkcjonariusze zdecydowali się zatrzymać dowody rejestracyjne.

W czwartek (20.01.2022) funkcjonariusze z Posterunku Policji w Jonkowie pracowali na miejscu groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego w m. Gutkowo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 67-letni kierujący osobowym volkswagenem stracił panowanie nad autem i zjechał do przydrożnego rowu, gdzie doszło do jego dachowania. Zarówno kierowcy, jak i pasażerom nic poważnego się nie stało. Sprawca kolizji został ukarany mandatem w kwocie 1020 złotych.

Opady śniegu i niskie temperatury powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska, maleje przyczepność pojazdu, a tym samym znacznie wydłuża się jego droga hamowania. W takiej sytuacji bezwzględnie należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i zachować odpowiedni – bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Przypominamy  także, że zgodnie z aktualnym taryfikatorem obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku znacznie wzrosła kwota mandatu karnego za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*