Na sygnale

Trudne warunki na drogach. Na DK 16 doszło do licznych kolizji i wypadków

Niska temperatura i nadmierna prędkość spowodowały, że na drodze krajowej nr 16 w krótkich odstępach czasu doszło do dwóch wypadków i dwóch kolizji drogowych. Do szpitali w Olsztynie i Biskupcu trafiły trzy osoby. Utrudnienia w płynności ruchu pojazdów trwały do godziny 10:00.

Dzisiejszy poranek (03.02.2020r.) okazał się trudny dla kierowców, którzy podróżowali drogą krajową nr 16 na trasie Barczewo – Biskupiec. O godzinie 6:00 na wysokości parkingu przy jeziorze Dobrąg doszło do czterech zdarzeń drogowych w wyniku których do szpitali w Olsztynie oraz w Biskupcu trafiło trzech mężczyzn. Służby ratunkowe pracowały na miejscach zdarzeń do godziny 10:00. W tym czasie pojazdy ciężarowe poruszały się w tzw. ruchu wahadłowym przez pobliski parking natomiast kierowcom aut osobowych zalecano objazd drogą serwisową.

Do pierwszego zdarzenia, w którym zderzyły się dwa samochody dostawcze doszło o godzinie 6:00 rano. Kierowca volkswagena, jadąc w kierunku Barczewa w pewnym momencie stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu, uderzył w barierę energochłonną i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka kierowcą pojazdu renault. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie nieprzejezdna. Obaj kierowcy z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitali w Olsztynie i Biskupcu.

Miejsce kolejnego zdarzenia od poprzedniego dzieliło zaledwie kilkaset metrów. W tym przypadku kierowca osobowego fiata najechał na tył pojazdu ciężarowego wraz z naczepą, którego kierowca widząc przed sobą zagrożenia, nie mając możliwości kontynuowania jazdy zatrzymał się na swoim pasie ruchu. W ciężarową naczepę najechał kierowca fiata, który nie miał tyle szczęścia i nie zdążył zatrzymać swojego pojazdu w bezpiecznej odległości. W tym zdarzeniu najbardziej poszkodowany został pasażer fiata, który na skutek poniesionych obrażeń trafił do olsztyńskiego szpitala.

Dwa kolejne, na szczęście niegroźne zdarzenia miały miejsce kilkaset metrów przed zjazdem na parking przy jeziorze Dobrąg. W jednym przypadku, kierowca pojazdu ciężarowego wpadł w poślizg i uderzył w barierę ochronną. W drugim przypadku kierowca, osobowego volkswagena nie upewnił się co do możliwości bezpiecznego wykonania manewru zawracania i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym kierowcą dostawczego busa. Zarówno w pierwszym jak i w drugim zdarzeniu nikt z podróżnych nie odniósł obrażeń.

Policjanci apelują o jazdę z prędkością dostosowaną do panujących warunków drogowych i pozwalającą jednocześnie na pełną kontrolę nad kierowanym pojazdem. Pamiętajmy również o tym, aby w przypadku zablokowanej drogi zjechać maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, dzięki czemu stosując „korytarz życia” umożliwimy służbom ratunkowym sprawne dotarcie do poszkodowanych, dla których w walce o zdrowie cenna jest każda sekunda.

Źródło: KMP Olsztyn (rp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*