Wiadomości

Trudne warunki drogowe w Olsztynie i okolicach

Padający śnieg, ograniczona widoczność i zalegające na drogach błoto pośniegowe – z takimi warunkami muszą zmagać się dzisiaj kierowcy. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Warunki do jazdy na drogach regionu są bardzo trudne, jest przede wszystkim ślisko, o czym przekonało się już kilku kierowców.

Lidzbark Warmiński: Kierująca uderzyła w drzewo

Do zdarzenia doszło wczoraj (07.01.19) po godzinie 16.00 na odcinku drogi wojewódzkiej nr 513 Lidzbark Warmiński – Wozławki. Jak ustalili wstępnie policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierująca osobowym bmw na prostym odcinku drogi podczas wyprzedzania innego pojazdu wpadła w poślizg i uderzyła bokiem pojazdu w drzewo. Następnie auto obróciło się w przeciwnym kierunku jazdy i wpadło do przydrożnego rowu.

Ranna w zderzeniu 24-latka została przetransportowana przez załogę karetki pogotowia do szpitala w Bartoszycach. Kobieta podróżowała sama.

Droga w miejscu zdarzenia przez ponad godzinę była zablokowana. Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Braniewo: Nie dostosował prędkości, wpadł w poślizg i uderzył w drzewo

Wczoraj około godziny 15.00 oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony o wypadku drogowym w pobliżu Bemowizny. Na miejsce natychmiast skierowano patrol. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 26-latek nie dostosował prędkości do warunków, które panowały na drodze, stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo, a następnie kilkukrotnie obrócił się wokół własnej osi i uderzył w kolejne drzewo. Z mężczyzną jechało dziecko i 3 kobiety. Na skutek zderzenia jedna z pasażerek, która była w widocznej ciąży, trafiła do szpitala. Kierowca był trzeźwy. Funkcjonariusze ustalili, że jadący fordem mężczyzna nie ma prawa jazdy. Uprawnienia zostały mu cofnięte w 2014 roku.

Na czas wykonywania czynności na miejscu wypadku wstrzymano ruch. Policjanci przeprowadzili oględziny, w trakcie których zabezpieczyli ślady i wykonali niezbędną dokumentację. Czynności w tej sprawie trwają.

Mrągowo: Nietrzeźwy spowodował kolizję

Wczoraj po godzinie 14.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację o kolizji drogowej, do której doszło na ulicy Giżyckiej w Mrągowie.

Policjanci którzy pojechali na miejsce ustalili, że 49-letni kierowca skody nie zachował należytej odległości od poprzedzającego go pojazdu w efekcie czego uderzył w tył osobowego forda.

Policjanci szybko wyjaśnili przyczynę niewłaściwego zachowania 48-letniego kierowcy skody. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca zdarzenia miał ponad 0,9 promila alkoholu w organizmie. Tego dnia mężczyzna stracił prawo jazdy kategorii A,B, T. Dodatkowo poniesie konsekwencje popełnienia przestępstwa. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Policjanci apelują!

Rozsądek przede wszystkim! Padający śnieg lub deszcz, a także pojawiające się przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o wypadek. Ślisko jest również na chodnikach, apelujemy do pieszych, aby bardzo uważali zbliżając się do przejść, tracąc równowagę na śliskim chodniku możemy wpaść pod samochód.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Źródło: własne/KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*