Dzisiaj Tłusty Czwartek – dzień, w którym nie liczymy kalorii

- Kategoria: Ciekawostki
0

Tłusty czwartek to dzień, w którym wielu z nas pozwala sobie na chwilę zapomnienia. Tradycyjnie jak co roku w ostatni czwartek karnawału cukiernie przeżywają prawdziwe oblężenie. Jednym z najbardziej poszukiwanych w ten dzień produktów jest pulchne ciastko drożdżowe nadziewane marmoladą, zwane potocznie pączkiem.

Tłusty czwartek znany był już w średniowieczu, jednak nigdy nie był kojarzony ze słodkimi przekąskami i wcale nie był obchodzony w czwartek. Kiedy zaczęła się rodzić tradycja dnia obżarstwa, obchodzono je we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Wówczas jedzono boczek, słoninę, obficie kraszoną kapustę i różnego rodzaju mięsiwa.

Jak sama nazwa wskazuje był to dzień w którym jedzono na “tłusto”, a nie na słodko. Tradycja nakazywała, aby jedzenie obficie zapijać wódką. Obecnie w ten dzień zajadamy się popularnymi pączkami, faworkami i innymi deserami.

Według przesądu, kto nie zje w tłusty czwartek choć jednego pączka, nie będzie miał powodzenia w dalszym życiu.

Przeciętny pączek waży ok. 50 gramów i ma ok. 200 kalorii. Już 3 pączki wypełniają dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz. Aby go spalić, należy biegać przez 20 minut, jeździć na rowerze przez 54 minuty lub spacerować przez 57 minut.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zmiana w organizacji ruchu: w niedzielę otwarcie ul. Wyszyńskiego

Trwa rozbudowa olsztyńskiej sieci tramwajowej. Kierujący już w