Wiadomości

Terytorialsi z Warmii i Mazur obchodzili drugi rok działalności swojej brygady

W sobotę, 11 maja br. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej uroczystą mszą świętą w Bartągu zainaugurowała obchody Święta Brygady.  4 W-MBOT powołał Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, na podstawie decyzji nr 15 z dnia 28 lutego 2018 roku. Tym samym nadał nazwę wyróżniającą, imię patrona i przyjęcie dziedzictwa tradycji. Święto Brygady ustanowił na 13 maja.

W niedzielę 12 maja br. blisko 1000 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy swą służbę pełnią w czterech  batalionach w Olsztynie, Morągu, Braniewie i  Giżycku, zebrało się na uroczystym apelu, który odbył się na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie.


W uroczystości wzięli udział; Wojewoda Warmińsko- Mazurski Pan Artur Chojecki, Marszałek Województwa Pan Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz, Starosta Olsztyński Andrzej Abako oraz wielu innych  przedstawicieli regionu, oświaty, służb mundurowych, jednostek wojskowych. W uroczystości uczestniczył również przedstawiciel dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Pan płk  Karol Malinowski.


Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki docenił rolę i przeznaczenie WOT na Warmii i Mazurach – „To piąty rodzaj sił zbrojnych, który zmienia polską armię, czyni ją nieporównanie bardziej skuteczną, nieporównanie bardziej odporną na wszelkie zagrożenia i nieporównanie bardziej nowoczesną. To wy w swoich Małych Ojczyznach, w swoich lokalnych społecznościach (…) macie być gwarantem bezpieczeństwa”


Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej są ważnym elementem obronności kraju i regionu Warmii i Mazur – „Przez sam fakt rozmieszczenia WOT w poszczególnych garnizonach, formacja stanowi gwarancję bezpieczeństwa w naszym województwie”.


„Brygada ma krótką historię, ale bogatą tradycję sięgającą najpiękniejszych kart walki o wolną Polskę”– dodał Prezydent Miasta Olsztyna Pan Piotr Grzymowicz.


Starosta Olsztyński Pan Andrzej ABAKO pochwalił proces formowania WOT na Warmii i Mazurach –  „W ciągu dwóch lat przeszkoliliście ponad 2 tysiące osób, to najlepszy dowód na dobrą organizację i konsekwentną realizację wyznaczonych celów”.


Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Uroczysty apel był okazją do podsumowania zrealizowanych już planów w niespełna dwuletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy, którzy pełnią służbę w 4 W-MBOT. Najbardziej zasłużeni żołnierze Obrony Terytorialnej otrzymali mianowania na wyższe stopnie wojskowe. To pierwsze tego rodzaju wyróżnienie w 4 W-MBOT.


Podczas swojego przemówienia dowódca brygady, płk Mirosław Bryś zaznaczył- „Włożyliście ogromny wkład w budowanie- tworzenie pozytywnego wizerunku naszej Brygady i WOT w tych „małych Ojczyznach”. Jesteście wszędzie tam, gdzie oczekiwana jest Wasza pomoc lokalnej społeczności, wsparcie i ochrona zgodnie z  mottem „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – staracie się dać z siebie wszystko dla dobra Naszej Ojczyzny.”


Podkreślił również jak ważna jest ta siła, która wstępuje w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.-„Jesteśmy w drugim roku budowy naszej brygady, piątego rodzaju sił zbrojnych. Dziś z perspektywy czasu wiemy, że to czego dostatecznie nie docenialiśmy, to talent naszych żołnierzy. Budujemy system zarządzania talentami i kompetencjami, tak aby jak najlepiej wykorzystać potencjał ludzi, którzy się do nas zgłaszają”


Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2000 Terytorialsów. Aż 55% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie( umowa o pracę); blisko 3% prowadzi własną działalność gospodarczą; 2% utrzymuje się prowadzenia gospodarstw rolnych; 13 % to studenci; blisko 10% żołnierzy to uczniowie; a kolejne 17% stanowią osoby bez stałego zatrudnieni, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia. 16 % to kobiety.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi  z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi, 45 % żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej . Średnia wieku terytorialsów z województwa warmińsko- mazurskiego to 31 lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*