Na sygnale

„TELEFON” – nowe działania olsztyńskiej drogówki

Jak się okazuje, nie wszyscy kierowcy są świadomi tego, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Wielu z nich nie jest świadoma również tego, że takie zachowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – dlatego policjanci przypomną o tych zasadach podczas planowanych działań „TELEFON”.

Podczas codziennej służby policjanci zatrzymują do kontroli drogowej przynajmniej kilku kierowców, którzy zapominają o zakazie korzystania z telefonu podczas jazdy. Często bywa tak, że kierowca, który popełnia takie wykroczenie, posiada w aucie zamontowany zestaw głośnomówiący, z którego jednak nie korzysta. Taka postawa ewidentnie świadczy o lekceważeniu obowiązujących przepisów.

W myśl przepisów Prawa o Ruchu Drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Niestosowanie się do tego przepisu zagrożone jest karą grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Pomimo obowiązującego zakazu, widok kierowcy rozmawiającego przez telefon komórkowy jest bardzo powszechny. Tylko w 2017 roku w województwie warmińsko – mazurskim za przedmiotowe wykroczenia policjanci ukarali 2246 kierujących.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, to nie tylko wybieranie rozmów, czy pisanie krótkich SMS-ów. Często zdarza się, ze kierowcy podczas jazdy wyszukują i odtwarzają nagrania wideo lub po prostu sprawdzają, czy w danej chwili nie przyszła nowa wiadomość. Te sytuacje stwarzają duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją „komórką” ma rozproszoną uwagę i dużo trudniej jest mu np. zmieniać biegi i skupić się na drodze.

Policjanci informują, że wobec osób lekceważących elementarne przepisy ruchu drogowego i zasady bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu drogowego będą bezwzględni. Kierowcy nieprzestrzegający podstawowych zasad muszą liczyć się z surowymi sankcjami w postaci nakładanych mandatów karnych a w szczególnych przypadkach zatrzymaniem prawa jazdy.

Źródło: KMP Olsztyn (rp/rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*