Kultura

Sztuka neosakralna w Galerii Marszałkowskiej

Wystawa Krzysztofa Sokołowskiego, wszechstronnie uzdolnionego, polskiego artysty urodzonego na Litwie, zostanie otwarta w poniedziałek 22 lutego o godz. 16.00 w Galerii Marszałkowskiej. Artystę w galerii przywita wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk.

Autor wystawy urodził się 23 października 1985 roku w Ejszyszkach w rejonie solecznickim na Litwie. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, kierunek: energetyka. Następnie studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odbył także kurs anatomii klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Uprawia malarstwo sztalugowe, a także malarstwo monumentalne. Zajmuje się polichromią wnętrz kościelnych w Polsce i za granicą. Uprawia technikę stereochromii, fresku mokrego i suchego oraz technikę sgraffita. Jest autorem wielu ilustracji do atlasów anatomicznych oraz innych medycznych materiałów informacyjnych. Twórca pojęcia „sztuki neosakralnej“.

Artysta tak opowiada o swojej sztuce:

– Na poziomie abstrakcyjnej percepcji świata materialnego i wiary ludzie są do siebie podobni, mają podobne wymagania i potrzeby. Świat zewnętrzny podlega ciągłym zmianom, jedynym sposobem na przetrwanie pewnych wartości jest ich ciągłe dostosowywanie się do tych zmian, dotyczy to również sposobów głoszenia Słowa Bożego. Obok dotychczasowych metod obrazowania, charakterystycznych dla tradycyjnej sztuki sakralnej, moim zdaniem należy rozwijać nowe. Istnieje bowiem potrzeba odrodzenia sztuki sakralnej w swoim celu i przeznaczeniu, a także w nadaniu jej nowej formy. Abstrakcja sakralna może spełnić to zadanie i stać się ważnym elementem współczesnej ewangelizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*