Ciekawostki

„Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego” nową atrakcją na Warmii i Mazurach

W dniu 24.10. 2014 r. ramach obchodów 90 -lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Orneta została oficjalnie otwarta ścieżka spacerowa pod nazwą „ Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego”.

Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku dla lepszego maskowania oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną. Wytyczono ją w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Na terenie Nadleśnictwa Orneta znajduje się najdłuższy w Polsce fragment tej linii (35 km) składający się z blisko 250 różnego rodzaju budowli w tym 204 schronów różnego typu. Wiele obiektów położonych jest w trudno dostępnym i rzadko uczęszczanym terenie ale dzięki mapie turystycznej fortyfikacji dotarcie do nich jest łatwiejsze.

Ścieżka została wyposażona w 12 tablic, które umożliwiają indywidualne zwiedzanie. Długość  ścieżki to około 1500 metrów, jej zwiedzanie zajmie nam około 1.5 godziny. W trakcie zwiedzania możemy odczuć niezwykłość  tego miejsca i przenieść się choć na chwilę w czasy II Wojny Światowej.

Źródło: Nadleśnictwo Orneta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*