Kultura

Święto książki regionalnej w WBP

Prezentacje wydawnictw i ich nowości, warsztaty, animacje, dyskusje, spotkania, wystawy starych druków i happening artystyczny – na uczestników VI Przeglądu Wydawnictw Regionalnych „MojeTwojeNasze” Olsztyn 2014 czeka w tym roku mnóstwo atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i wydawcy z Warmii i Mazur zapraszają jutro (19 września) w godz. 10.00-17.00 do Starego Ratusza WBP.

Już jutro w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się VI edycja Przeglądu Wydawnictw Regionalnych „MojeTwojeNasze”. Tym razem impreza zorganizowana została we współpracy WBP z biblioteką partnerską z Niemiec – Martin-Opitz-Bibliothek w Herne i dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Co będzie można zobaczyć?

Tradycyjnie Przegląd to przede wszystkim targi książki regionalnej i okazja do spotkań z wydawcami, autorami i ilustratorami. Zachęcamy do odwiedzania stoisk, które uginać się będą od regionalnych nowości. W tym roku organizatorzy zaprezentują również publikacje oficyn niemieckich dotyczące historii i współczesności Warmii i Mazur.

Ale na tym nie koniec – na odwiedzających bibliotekę czekają nie lada atrakcje: wystawa starodruków niemieckich, spotkanie autorskie z Edwardem Cyfusem i Anną Rok (godz. 11.00) oraz panel dyskusyjny o sytuacji rynku wydawniczego (z udziałem Piotra Dobrowolskiego, redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”).

Podczas warsztatów uczestnicy Przeglądu wykaligrafują szwabachą swoje imię (warsztat poprowadzi artysta plastyk Zbigniew Urbalewicz), spróbują sztuki zdobienia złoceniem, podstemplują widokówkę pamiątkową pieczęcią. Będą mogli też – wspólnie z artystą Adamem Cieślakiem – stworzyć komiks oparty na motywach biografii Ericha Mendelsohna.

Osobom zainteresowanym literaturą Prus Wschodnich polecamy spotkanie z dr Anną Gajdis (17.00), germanistką, historyczką literatury, a wszystkich zapraszamy do wspólnego tworzenia polsko-niemieckiej „mapy książki” – czyli odszukiwania i zaznaczania miejsc związanych z książką, literaturą i rynkiem wydawniczym.

Przez cały czas trwania Przeglądu artyści będą tworzyć „Książkę – obiekt”, wykonując na żywo ilustracje do utworów niemieckojęzycznych autorów związanych z Warmią i Mazurami.

Program dostępny jest na stronie: http://www.wbp.olsztyn.pl/programy/mojetwojenasze/2014/index.php?show=program&back

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*