Kultura

„Święta rana” Majdanu w Kijowie – wernisaż wystawy w CEiIK-u

W poniedziałek 21 marca 2016 r.o godz.16.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych odbędzie się wernisaż wystawy „Święta rana” autorstwa Olgi Jacenko (malarstwo) i Oskara Dumitraszczuka (fotografia). Projekt „Święta rana” jest poświęcony Rewolucji godności na Ukrainie, która wydarzyła się w okresie od listopada 2013 roku do wiosny 2014 roku.

Wystawa przygotowana jest przez Ambasadę Ukrainy w Polsce, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Związek Ukraińców w Polsce – Oddział w Olsztynie oraz CEiIK po to, by wspólnie upamiętnić drugą rocznicę tragicznych wydarzeń na Majdanie oraz aneksji Krymu.

Obrazy Olgi Yatsenko i Oscara Dumitrashchuka zostały zrobione w technice autorskiej, która łączy zdjęcia, które zostały zrobione w tych miejscach gdzie odbywały się wydarzenia oraz artystyczne odtworzenie tych wydarzeń w tych miejscach (załącznik).

“Idea projektu powstała nagle. Po kilku miesiącach po wydarzeniach, gdy odwiedziłem miejsca wydarzeń przed oczyma już nie było życia codziennego, ulic. Przez samochody i ludzi widziałem tylko wydarzenia rewolucji: ogień, barykady, rannych, martwych…” – Oscar Dumitrashchuk.

„Dla mnie ten projekt daje możliwość odtworzyć środkami artystycznymi całą historię, wspomnienia i przeżycia, które są nie do zapomnienia. Niestety nie posiadamy daru przywrócenia życia lub czasu, ale możemy zachować w pamięci wydarzenia i bohaterów, których już nie ma” – Olga Jacenko.

Wcześniej prace zostały zaprezentowane w Ambasadzie Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

Wystawę w CEiIK-u otworzą:
Miron Sycz – wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
Stefan Migus – Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Olsztynie,
Krzysztof Stachowski – dyrektor Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Galeria Parkowa w CEiIK-u – 21 marca 2016, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*