Na sygnale

Strażak podpalacz zatrzymany

W Napiwodzie (gm. Nidzica) spłonęły 3 auta osobowe. Policjanci ustalili sprawcę. Okazał się nim 22 – letni członek lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Teraz za swoje czyny odpowie przed sądem.

W nocy z 22/23 października 2019 r. Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy otrzymał zgłoszenie o pożarze w Napiwodzie. Spłonęły 3 auta osobowe. Jak się okazało, tej samej nocy podpalona została altanka budowana w czynie społecznym przez mieszkańców miejscowości.

W wyniku działań operacyjnych, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KPP w Nidzicy ustalili mężczyznę odpowiedzialnego za podpalenie. Okazał się nim 22-letni mieszkaniec gm. Nidzica, członek Ochotniczej Straży Pożarnej.  

W dniu 05.11.2019 r. strażak-podpalacz został zatrzymany. W trakcie wykonywanych czynności sprawca złożył obszerne wyjaśnienia i przyznał się do październikowych podpaleń,  ale oprócz tego także do dwóch wcześniejszych pożarów, które miały miejsce w kwietniu i lipcu na terenie miejscowości. W trakcie składania wyjaśnień oświadczył, że wiedział co robi a podpaleń dokonywał przy użyciu benzyny.

Wczoraj (06.11.2019 r.) policjanci wraz z mężczyzną udali się do miejscowości aby przeprowadzić eksperyment policyjny. W trakcie czynności sprawca wskazał 4 miejsca, w których podłożył ogień oraz gdzie przechowywał substancje łatwopalne wykorzystywane do podpaleń. Ze szczegółami opowiedział swój proceder od momentu przygotowania do dokonania. Przyznał, że po ostatnim podpaleniu aut mieszkańca wsi patrzył z oddali na akcję gaśniczą, w której brali udział jego koledzy z OSP.

Mężczyzna swoimi podpaleniami spowodował straty na łączną kwotę 33 600 zł.

Na wniosek Policji i Prokuratury wobec sprawcy zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonym z zakazem wydania paszportu. Teraz za zniszczenie mienia 22 – latkowi grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.

Źródło: KWP Olsztyn(ap/rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*