KulturaZapowiedzi wydarzeń

Spotkanie i promocja albumu z fotografiami Zofii Barankiewicz

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie autorskie i promocję albumu z fotografiami Zofii Barankiewicz pt. „Pani Zosi spacerki po Olsztynie”.

Zofia Barankiewicz urodziła się w latach II wojny światowej w Hrubieszowie. Jej rodzice, Józef i Olga Bakunowie, przenieśli się tam z rodzinnych stron, z okolic Włodzimierza Wołyńskiego. W lutym 1945 roku Józef przybył do Olsztyna wraz z pierwszym transportem kolejarzy i został skierowany do pracy w Sątopach Samulewo. W 1950 roku starsza siostra pani Zofii sprowadziła rodzinę do Olsztyna. Wkrótce zamieszkali w kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej. Jako dziecko pomagała mamie, bileterce olsztyńskich kin, m. in. przenosząc nagrania Polskiej Kroniki Filmowej pomiędzy ówczesnymi kinami „Polonia” i  „Odrodzenie”. Wówczas poznała swojego przyszłego męża – Andrzeja Barankiewicza, który pracował jako kinooperator. To właśnie on wprowadził ją w arkana fotografii, a także podarował małoobrazkowy aparat fotograficzny „RETINĘ”.

Tak rozpoczęła się niekończąca się przygoda z fotografią.

Więcej wspomnień usłyszymy podczas spotkania z autorką, które poprowadzi Jakub Rudnicki.

„Pani Zosi spacerki po Olsztynie” to autorski przegląd zdjęć – zapis wieloletniej obserwacji miasta okiem aparatu fotograficznego, a zarazem przewodnik po Olsztynie, jakiego dziś już nie ma. Zofia Barankiewicz zaprasza nas na spacer przez kolejne dzielnice, które zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci.

Wartość zdjęć Zofii Barankiewicz leży nie tylko w kunszcie zachowanych na lata kadrów. Przede wszystkim ważna jest ich funkcja dokumentalna. Przestrzeń czasowa, jaka wyłania się z obrazów uwiecznianych od lat pięćdziesiątych od czasów współczesnych daje niebywałą możliwość zaobserwowania, jak rozwijał się Olsztyn, a także jacy ludzie tu niegdyś żyli.

 

27 stycznia /poniedziałek/ 2020 r., godz. 17.00

WBP, sala konferencyjna; ul. 1 Maja 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*