Kultura

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Kuprjaniukiem

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie autorskie ze Stanisławem Kuprjaniukiem, autorem książki: „Upamiętnienia mieszkańców Warmii poległych podczas I wojny światowej”

27 listopada /poniedziałek/ 2023 r. godz. 17.00
Sala konferencyjna WBP; ul. 1 Maja 5

Książka dr. Stanisława Kuprjaniuka pt. „Upamiętnienia mieszkańców Warmii poległych podczas I wojny światowej” stanowi rezultat wieloletnich badań autora, prowadzonych nie tylko w archiwach i bibliotekach, lecz przede wszystkim w terenie. W części opisowej autor przedstawia genezę zjawiska i dokonania w XIX w., będące tłem dla rozwoju różnorodnych form upamiętniania, istniejących w przestrzeni sakralnej i świeckiej. W obszernym katalogu przybliża znaczenie upamiętnień powstałych po zakończeniu Wielkiej Wojny, jako nieodłącznego elementu krajobrazu kulturowego Warmii.

Oprócz ukazania zachowanych form architektonicznych i plastycznych w fotografii, grafice i rysunku, skupia się również na destruktach i obiektach nieistniejących, dokonując przy tym celowych rekonstrukcji. Uniwersalne ujęcie tematyki sprawia, że popełniona publikacja jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców: pasjonatów historii, miłośników lokalnej przestrzeni, działaczy i animatorów kultury, nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie oraz ich uczniów, organizatorów turystyki, studentów, profesjonalnych historyków, a także służb konserwatorskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*