Kultura

Spotkanie autorskie z Arturem Beckerem

Fundacja BORUSSIA,  Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zapraszają na spotkanie autorskie z Arturem Beckerem i jego najnowszą powieścią „Nóż w wódzie”.
Artur Becker należy do najbardziej znanych pisarzy polskiego pochodzenia w Niemczech. Urodził się w 1968 r. w Bartoszycach. W 1985 r. wyemigrował wraz z rodziną do Niemiec. Studiował germanistykę i filozofię. Dotychczas wydał 14 książek. Należy do grona laureatów prestiżowej Nagrody im. Adelberta von Chamisso, przyznawanej autorom niemieckojęzycznym pochodzącym spoza niemieckiego kręgu kulturowego – otrzymał ją w 2009 r. za powieść „Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach” (tłum. Joanna Demko i Magdalena Żółtowska-Sikora, tytuł oryginalny „Wodka und Messer. Lied vom Ertrinken”). Książka ukazała się w Polsce w 2013 r. w serii RE-MIGRACJE nakładem Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Jest to druga – obok „Kino Muza” (tłum. Dariusz Muszer) – powieść Beckera na polskim rynku wydawniczym.

Artur Becker jest autorem niezwykle twórczym i wszechstronnym. Pisze powieści, opowiadania, wiersze i eseje, zajmuje się również tłumaczeniami literackimi. Swoją tożsamość literacką opiera na silnej więzi z krainą, z której się wywodzi: Warmią i Mazurami. Jednym z najważniejszych toposów literackich Beckera jest powrót emigranta w rodzinne strony. W swoich książkach podejmuje wątki autobiograficzne, które stają się jego obsesją literacką.

Powieść „Nóż w wódzie” to wielowątkowa opowieść o historii pewnej rodziny i historii warmińskich wsi w okolicach jeziora Dadaj: te dwie partykularne historie spinają jedną klamrą najnowsze dzieje Polski. W powieści Becker dokonuje swoistego rozliczenia pokolenia, któremu dane było przeżyć czasy Solidarności i transformacji politycznej oraz ich konsekwencje. Jest to historia polskiego przełomu napisana po niemiecku.

Piątek, 7 listopada, godz.18:00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Biblioteka Niemiecka ul. Stare Miasto 33.
Prowadzenie: dr Alina Kuzborska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*