Ciekawostki

„Smaki ziemniaka” w Skansenie w Olsztynku

Już w najbliższą niedzielę (5 października) w Skansenie w Olsztynku odbędzie się impreza pn. „Smaki ziemniaka”. W programie m.in. prezentacja na temat ziemniaków, pieczenie ziemniaków w ognisku oraz ziemniak w różnych odsłonach.

Dawniej po zakończeniu żniw, kolejną ważną czynnością gospodarską było rozpoczęcie wykopów ziemniaków. W wydarzenie to zaangażowane były całe rodziny, nierzadko korzystano również z pomocy sąsiedzkiej i wspólnie kopano oraz zbierano ziemniaki na polu jednego gospodarza, aby następnie przenieść się do kolejnego. Po zakończeniu wykopków często rozpalano ogniska, podczas których świętowano zakończenie pracy i ku uciesze zgromadzonych dzieci pieczono ziemniaki.

O ziemniaku przypomina Skansen w Olsztynku, który po raz kolejny zaprasza w najbliższą niedzielę wszystkich miłośników tego warzywa na imprezę „Smaki ziemniaka”.

W programie m.in. prezentacja na temat ziemniaków, pieczenie ziemniaków w ognisku oraz ziemniak w różnych odsłonach. Będzie również możliwość skosztowania potraw z ziemniaków przygotowanych przez Karczmę w Skansenie.

Dla dzieci i rodziców gry i zabawy m.in. kopanie ziemniaków motyka, sortowanie ziemniaków oraz wykonywanie stempli z ziemniaków.

Impreza odbędzie się w godz. 11 – 15.

smaki-ziemniakaŹródło, fot.: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*