Wiadomości

Służba Celna ostrzega przed uzależnieniem od hazardu

„Służba Celna ostrzega przed uzależnieniem od hazardu” to przesłanie ogólnopolskiej plakatowej kampanii informacyjnej, prowadzonej przez Służbę Celną RP, w ramach której w styczniu br. 230 tysięcy plakatów trafiło do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ośrodków terapeutycznych w całym kraju.

Ideą akcji jest dotarcie do młodych ludzi z ostrzeżeniem przed skutkami niekontrolowanej gry, informacją o zagrożeniach związanych z problemowym i patologicznym hazardem.

Służba Celna RP, nadzorująca obszar gier hazardowych w Polsce, jako odpowiedzialna społecznie, aktywnie włącza się do rozwiązywania problemów związanych z hazardem, w tym także w przeciwdziałanie uzależnieniom od hazardu, który staje się coraz częściej tragedią wielu ludzi.

Jednym z takich prospołecznych działań jest projekt Służby Celnej: Opracowanie i upowszechnienie plakatów dotyczących problemowego i patologicznego hazardu „Służba Celna ostrzega”, dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Dostarczone przez Służbę Celną plakaty są eksponowane w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce dzięki wsparciu samorządowych jednostek oraz dyrektorów placówek oświatowych.

Ekspozycja plakatów, które ostrzegają młodzież przed zagrożeniem jakim jest niekontrolowana gra oraz popularyzują portal interwencyjny, a także telefon, pod którym można zasięgnąć porady, to działania edukacyjno-informacyjne w zakresie problematyki dotyczącej rozwiązywania problemów wynikających z uzależnienia od hazardu. Stąd apel do szkół o aktywne włączenie się do akcji.

Kampania jest aktywnie wspierana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako jeden z elementów akcji Ja i Ty – bezpieczni w szkole, w ramach Roku Bezpiecznej Szkoły. Dotychczas w obszarze działań edukacyjnych i prewencyjnych funkcjonariusze Służby Celnej informowali uczniów o niebezpieczeństwach, które niosą ze sobą narkotyki. W szkołach prowadzili także prezentacje dotyczące ochrony ginących gatunków zwierząt i roślin, ostrzegając także przez nieświadomym „przemytem” okazów.
W 2011 r. Służba Celna przeprowadziła społeczną kampanię antyprzemytniczą w województwach wschodniej Polski „Nie przemycaj”, która została przyjęta bardzo pozytywnie, i również obejmowała wizyty w szkołach.

Źródło: olsztyn.ic.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*