Simmering – niezastąpione uszczelnienie do zadań specjalnych. Czym są simmeringi?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Dzisiejsza technologia uszczelniania jest daleka od tego, co było kiedyś. Proste, ale skuteczne projekty z przeszłości zostały zastąpione przez skomplikowane i złożone systemy, które są bardziej wydajne i dłużej. Jednym z takich systemów jest pierścień uszczelniający typu Simmering. Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać prostą konstrukcją, istnieje wiele czynników, które idą w celu zapewnienia, że działa prawidłowo. Na przykład, materiały użyte do wykonania simmeringu muszą być takie, które nie będą reagować z olejem lub łatwo się rozpadać.

Pierścień uszczelniający i jego właściwości – czy wyróżnia się simmering?

Pierścień uszczelniający jest najważniejszą częścią każdego systemu uszczelnienia. Zapewnia on możliwie najszczelniejsze uszczelnienie pomiędzy wałem a obudową, które zatrzymuje olej i zanieczyszczenia. Najlepszą opcją do tego celu jest pierścień uszczelniający typu Simmering. Są one wykonywane w różnych szerokościach i z różnymi warstwami ochronnymi w zależności od ich zastosowania.

Ten typ pierścienia uszczelniającego działa w bardzo prosty sposób. Metalowy pierścień opiera się o inne elementy, a dzięki sprężynie materiał uszczelniający jest dociskany do powierzchni wału. Gdy wał się obraca, olej, którym jest pokryty, nie wydostaje się z uszczelnienia. Warga uszczelniająca zapewnia tutaj właściwe uszczelnienie, dzięki swojemu odpowiedniemu kształtowi. Wargi zatrzymują olej także wtedy, gdy wał się obraca.

Kształt warg uszczelniających, jak również materiał, z którego są wykonane, to cenne informacje, które określają wiele cech pierścienia uszczelniającego typu simmering. W zależności od tego, z jakiego materiału wykonana jest warga, może ona na przykład ulegać wpływowi wysokich temperatur lub ekstremalnych obciążeń. Różne materiały mają również różne współczynniki rozszerzalności cieplnej i odporności na zużycie.

Simmering, czyli pierścień uszczelniający, to niezbędny element konstrukcyjny wielu maszyn i urządzeń. W końcu to właśnie simmeringi odpowiadają za szczelne połączenie dwóch części. Z punktu widzenia bezpieczeństwa simmeringi pełnią również ważną funkcję.

Simmering i jego zastosowanie

Simmeringi odgrywają bardzo dużą rolę wśród uszczelnień. Dodatkowo pełnią one funkcję ochronną i zabezpieczającą. Simmeringi odpowiadają za utrzymanie smaru pomiędzy ruchomymi częściami, gwarantując jednocześnie prawidłowe działanie całości.

Simmering jest cudem inżynierii. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pierścień, ale jest to o wiele więcej niż to. Pierścień ten jest odpowiedzialny za utrzymanie smaru pomiędzy ruchomymi częściami i zapewnienie prawidłowego działania całości. Bez simmeringu, tarcie i zużycie zniszczyłyby każdą maszynę w ciągu kilku chwil.

Istnieje wiele powodów, dla których pierścienie simmeringowe są wykorzystywane w przemyśle maszynowym i budowlanym. Najważniejszym powodem jest to, że pomagają one utrzymać właściwe smarowanie dwóch części, gdy są one w ruchu ze sobą. Bez pierścieni simmeringowych między ruchomymi częściami nie byłoby nic poza tarciem, które powodowałoby wydzielanie ciepła i ostatecznie zniszczenie maszyny lub urządzenia. Pierścienie simmeringowe są również odpowiedzialne za ochronę maszyny poprzez barierę ochronną uszczelniaczy wargowych i rowkowych, które utrzymują zanieczyszczenia przed dostaniem się do wnętrza maszyny. Niejednokrotnie od pierścieni simmeringowych zależy nawet bezpieczeństwo. To dlatego, że jeśli uszczelnienie pęka, lub jest w inny sposób uszkodzone lub zużyte, co pozwoli płyną lub gazom do przepływu z jednej części maszyny do innego miejsca – co może być szczególnie niebezpieczne, jeśli powoduje uwolnienie toksycznych płynów. Pomimo swoich wielu zalet, pierścienie simmeringowe muszą być jednak w pewnym momencie wymienione. Często wymiana ta następuje, gdy z biegiem czasu uległy one zużyciu i stały się zbyt cienkie, aby działać efektywnie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Artykuł sponsorowany

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Miasto planuje kupno i montaż kolejnych energooszczędnych opraw LED

Stolica Warmii i Mazur planuje kupno i montaż