Na sygnale

Seniorka oszukana metodą „na policjanta”. Straciła 16 tys. złotych

Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta”. Niestety ich apel nie trafia do wszystkich. W poniedziałek 88-latka straciła 16 tysięcy złotych, będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

W poniedziałek (20.06.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Z relacji 88-latki wynikało, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oszust poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 997, gdzie w słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który poinformował seniorkę, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy oszustów. Następnie wypytał ją o posiadane oszczędności oraz poinformował, że kobieta będzie uczestniczyć w zasadzce i w tym celu musi policjantom przekazać swoje oszczędności.

88-latka zgodnie z przekazanymi instrukcjami poszła do banku, skąd wybrała gotówkę. Następnie seniorka spakowała pieniądze w kopertę i wyrzuciła je przez okno. Kobieta w ten sposób straciła 16 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób policjanci apelują o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod numer alarmowy nr 112.

Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*