Ciekawostki

Ruszyła czwarta edycja akcji „Zwykły Bohater”

Ruszyła kolejna edycja akcji Zwykły Bohater, której organizatorem jest Bank BPH, we współpracy z TVN i Onetem. Już po raz czwarty nagrodzeni zostaną ludzie, którzy wykazali się postawą fair, inicjatywą i odwagą w niesieniu pomocy innym.

Zwykły Bohater to akcja, w której doceniane i nagradzane są niezwykłe czyny zwykłych ludzi. Zwykłym Bohaterem może zostać każdy, kto bezinteresownie pomógł innym, potrafi być fair na co dzień, a w swoim postępowaniu kieruje się uczciwością i wykazuje inicjatywą.

Kandydatów może zgłosić każdy przy pomocy specjalnej aplikacji na stronie www.zwyklybohater.pl. Zgłoszenia potrwają do 26 października bieżącego roku. Następnie jury wyłoni dziewięciu finalistów, spośród których – poprzez głosowanie – zostaną wybrani zwycięzcy w trzech kategoriach: fair na co dzień, bohaterstwo, inicjatywa. Wyniki zostaną ogłoszone 7 grudnia na specjalnej, uroczystej gali.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody główne – po 100 tys. zł. Finaliści, którzy nie zdobędą nagród głównych, otrzymają nagrody dodatkowe – po 25 tys. zł. Ponadto, każdy z dziewięciu finalistów zostanie uhonorowany statuetką „Zwykły Bohater 2014”.

Więcej o tegorocznej edycji Zwykłego Bohatera, sylwetki laureatów poprzednich edycji, informacje o tym, jak udział w akcji zmienił ich życie można znaleźć na stronie www.zwyklybohater.pl.

 

W ubiegłorocznej edycji Zwykłego Bohatera zwyciężyli:

  • Renata Radomska (kategoria: Inicjatywa), która walcząc o zdrowie córki z autyzmem swoją postawą i determinacją, nie zważając na negatywne diagnozy niektórych lekarzy, doprowadziła do znaczących postępów w leczeniu. Na tym jednak nie poprzestała – założyła fundację „Autyzm bez łez”, która pomaga rodzicom dzieci autystycznych. Wydała też książkę o tym samym tytule, w której opisuje historię walki z autyzmem córki i zwycięstwo swojej rodziny. Pomaga, bo sama doskonale wie, przez co muszą przechodzić inni.
  • Radosław Obuchowicz (kategoria: Fair na co dzień), który po znalezieniu torby z zawartością 200 tys. zł w gotówce, nie tylko znalazł właściciela i oddał mu zgubę, ale też – kiedy dowiedział się, że to pieniądze pożyczone – zrezygnował z należnego mu według prawa 10 proc. znaleźnego.
  • Paweł Ostrowski (kategoria: Bohaterstwo), który uratował od śmierci trzy osoby, którym w wyniku zasłabnięcia będącego wynikiem zatrucia siarkowodorem groziło utopienie w przepompowni ścieków. Dwie osoby to pracownicy gospodarki komunalnej, którzy prowadzili modernizację urządzeń, a trzecia – syn sąsiadki, który zszedł na dół i próbował ratować przed utonięciem nieprzytomnych mężczyzn.

Co kryje się pod poszczególnymi kategoriami?

Fair na co dzień

Zdarza się, że wykonując z pozoru drobny gest, zmieniamy wiele w życiu innych ludzi. Przedstawiciel handlowy przerywa podróż, by udzielić pomocy poszkodowanym w wypadku na drodze. Uczynna sąsiadka sprawdza, czy mieszkająca obok starsza pani czasem nie zasłabła, skoro na jej wycieraczce leży plik nieuprzątniętych ulotek. Taksówkarz raz w miesiącu wozi za darmo sąsiada do szpitala, a kierowca prywatnego busa co dzień podwozi dzieci z biednych rodzin do pobliskiej szkoły. Niby nic wielkiego, a jednak nie każdy postępuje w ten sposób. Ci, którym taka postawa nie jest obca, zasługują na nagrodę „Fair na co dzień”.
Inicjatywa
Wśród nas żyją ludzie skazani na samych siebie. Starają się sami rozwiązywać swoje problemy, lecz bywa to bardzo trudne. Pewnego dnia ktoś jednak ich zauważa i postanawia pomagać. Restaurator oferuje obiady dla ubogich, przedsiębiorca finansuje plac zabaw dla dzieci, ksiądz zbiera środki na prezenty dla biednych parafian, a lokalna społeczność doprowadza do zbudowania kładki nad torami. Jak widać, niektórzy działają społecznie, pozostali po prostu ułatwiają życie innym. Jednak każda z tego typu aktywności zasługuje na nominację w kategorii „Inicjatywa”.
Bohaterstwo
Zdarzają się w życiu sytuacje, w których jedna chwila decyduje o losie człowieka. I właśnie wtedy, kiedy waży się czyjś los, błyskawicznie pojawia się w głowie pytanie – czy pomóc? W takiej sytuacji bezinteresowna pomoc niejednokrotnie niesie ze sobą poważne ryzyko. A jednak są wśród nas tacy, którzy przedłożyli dobro innych ponad swoje, którzy uczynili znacznie więcej, niż można by od nich oczekiwać. Nieznajomy mężczyzna uratował tonącego w jeziorze chłopca, przypadkowy przechodzień obronił na przystanku kobietę przed atakiem pijanego napastnika. To właśnie oni są bohaterami, a ich niezwykłe uczynki zasługują na nagrodę w kategorii „Bohaterstwo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*